ویروس کرونا می تواند فوتسال را در المپیک ۲۰۲۰ توکیو جای دهد!

0
568

یکی از متداول ترین سؤالاتی که هنگام بحث فوتسال می شنویم این است که چرا فوتسال یک رشته ورزشی در  المپیک نیست؟

  • فوتسال سریع ترین ورزش سرپوشیده در جهان است ، به ویژه در سطح جوانان و آماتور. فوتسال نیز از نظر سطح حرفه ای ورزشی بسیار پر طرفدار است -البته ما قصد توهین به دیگر رشته های ورزشی دنیا نداریم. اما فوتسال رشته ی ورزشی پویا و جذاب به ویژه برای پخش تلویزیونی است و از تعداد زیادی از رشته های ورزشی در المپیک جذاب تر است.

علاوه بر این ، مسابقات فوتبال آقایان در بازی های المپیک (اگر این را در نظر بگیریم که فوتبال برادر بزرگتر فوتسال است) توجه کمتری را در دنیا نسبت به تورنمنتهای دیگر جلب میکند ، زیرا تیم ها به بازیکنان زیر ۲۳ سال محدود می شوند و حداکثر میتوانند سه بازیکن بالای ۲۳ سال داشته باشند.

  • بنابراین ، چرا  فوتسال هنوز یک ورزش المپیک نیست؟

خوب ، پاسخ مشخصی وجود ندارد.و اصلی ترین دلیل این است که فیفا توجه زیادی به فوتسال نمیکند. به همین دلیل تا کنون مسابقات زنان و جوانان در فوتسال را برگزار نکرده است. ارزش تجاری فوتسال در حال حاضر نمیتواند با فوتبال رقابت کند بنابراین ،فیفا خیلی برای رشد فوتسال عمل نمیکند, اما این قابل تغییر است…

با این وجود ، فیفا یک قدم بزرگ برای  قرار دادن فوتسال در المپیک برداشته است ، پیشنهاد برگزاری فوتسال به جای فوتبال در المپیک و همچنین برگزاری مسابقات فوتسال در بازیهای المپیک جوانان بوینوس آیرس (۲۰۱۸) (که در آن برزیل قهرمان پسران و پرتغال قهرمان دختران شد) گامهایی برداشته شده است.

گمانه زنی هایی وجود دارد مبنی بر اینکه فوتسال می تواند تا سال ۲۰۲۴ و المپیک تابستانی در پاریس ، فرانسه تبدیل به یک ورزش المپیک شود (گمانه زنی هایی نیز وجود دارد مبنی بر اینکه فوتسال می تواند به المپیک زمستانی ۲۰۲۲ در بجینگ ، چین راه یابد و از آنجا که فوتسال رشته ورزشی است که در سالن برگزار میشود , بهتر است که در زمستان برگزار شود.)

اما ، ممکن است قبل از اینها و در مسابقات المپیک پیش رو که قرار بود در توکیو برگزار شود و به دلیل ویروس کرونا به سال ۲۰۲۱ منتقل گردید , فوتسال راه پیدا کند.

یک فرد رده بالا در فیفا ، که خواست نامش فاش نشود ، اظهار داشته است که فیفا در تلاش است فوتسال را به المپیک تابستانی در سال  ۲۰۲۱ در توکیو وارد کند.

البته بعید به نظر میرسد که این اتفاق بیافتد ، اما یک گام بزرگ به جلو است. کمیته بین المللی المپیک رسما بازی ها را در توکیو به تعویق انداخت. پس باید امیدوار باشیم که ابتکار فیفا به اندازه کافی قوی باشد و استدلال های خوبی برای متقاعد کردن کمیته المپیک برای اجرای فوتسال در بازی های المپیک سال آینده داشته باشند.

اخبار فوری فوتسال

افزودن دیدگاه