اردو برگزار نمی‌کنیم حرف هم نزنید!

0
95

برگزاری مجموعاً ۶ اردو در ۲ سال، برای تیمی که از قهرمانی فوتسال آسیا می‌آید، چه تصویری از حمایت مدیران در ذهن شما تداعی می‌کند؟ بیش از ۸ ماه است که از آخرین اردوی برگزار شده برای این تیم می‌گذرد. دو ماه دیگر این تیم مسابقات جام جهانی کوچک را در برزیل در پیش دارد و اردیبهشت ماه باید در رقابت‌های داخل سالن قهرمانی آسیا شرکت کند.

این تیم، تیم ملی فوتسال زنان است که این‌طور مورد بی‌توجهی عجیب مسئولان فدراسیون فوتبال قرار گرفته است. مسوولان بدون هیچ توضیحی، هر ماه از برگزاری اردوهای درخواست شده برای آماده‌سازی تیم فوتسال زنان، طفره می‌روند و حتی توضیحی درباره دلیل لغو این اردوها ندارند!

بعد از تعطیلی چند ماهه اردوها به دلیل شیوع ویروس کرونا، کادرفنی تیم ملی فوتسال زنان از مردادماه درخواست از سرگیری اردوها را به فدراسیون فوتبال ارائه داده بود. فدراسیون به دلیل مشکلات رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اردوی زنان، دو اردوی این تیم در مرداد ماه را لغو کرد و برای اردوهای شهریور و مهرماه هم هیچ تصمیم مشخصی نگرفت.  تیم فوتسال زنان هر ماه در انتظار برگزاری اردوست و فدراسیون با بی‌توجهی هر چه تمام‌تر، این تیم را در بلاتکلیفی نگه داشته است.

مسئولان فدراسیون فوتبال مدعی هستند که برای حضور این تیم در جام جهانی کوچک برزیل در آذرماه اعلام آمادگی کرده‌اند اما بنا به همین ادعا هم حاضر نیستند در فاصله دو ماه مانده به این مسابقات زمینه برگزاری اردوی آماده‌سازی این تیم را فراهم کنند. شاید هم همه این مسائل به خاطر فرار از هزینه چند میلیاردی بلیط سفر به برزیل باشد تا در نهایت بگویند ما می‌خواستیم تیم را بفرستیم اما آماده نبودند.

همه این موارد را هم که کنار بگذاریم، ممنوع‎المصاحبه کردن کادرفنی تیم ملی فوتسال زنان، آخرین ضربه‌ای بود که مدیران فدراسیون فوتبال می‌توانستند به تیم فوتسال زنان بزنند. نه پولی به کادرفنی این تیم می‌دهند، نه امکاناتی که حقشان است را برای آن‌ها فراهم می‌کنند، در نهایت هم می‌گویند اجازه مصاحبه و بیان مشکلاتتان را ندارید!

شهناز یاری، سرمربی تیم ملی فوتسال زنان در آخرین مصاحبه خود با سایت رسمی فدراسیون فوتبال گفته بود: «قرار بود نخستین اردوی تدارکاتی تیم ملی فوتسال بانوان در شهریور ماه برگزار شود که به دلایل مباحث مربوط به شیوع ویروس کرونا این اردو برگزار نشد. بر همین اساس طبق زمانبندی که صورت گرفته در مهر ماه دو اردو خواهیم داشت. اردوی اول، هفته اول مهر ماه است که اختصاص به مرحله انتخابی دارد و فاز دوم مهر ماه به اردوی اصلی که با حضور بازیکنان جدید و قدیمی برگزار خواهد شد، اختصاص دارد.» 

او در پاسخ به تماس خبرنگار گفت که اجازه مصاحبه ندارد. البته که اوضاع برای تیم او به شکلی پیش رفته که برای اطلاع از فاجعه‌‌ای که در تیم او رخ می‌دهد؛ نیازی به مصاحبه نیست. کافی است آنچه در ۲ سال اخیر بر این تیم گذشته را کمی ریزبینانه‌تر مرور کنیم.

لغو اردوهای آماده‌سازی تیم‌ ملی فوتسال زنان در شرایطی است که خبری از تعویق یا لغو مسابقات پیش روی آن‌ها شنیده نمی‌شود. از طرفی تیم ملی فوتبال جوانان که مسابقاتش به تعویق افتاده، اردوی آماده‌سازی‌اش را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌کند و این سوال را به طور جدی مطرح می‌کند که آیا برقراری همین پروتکل‌ها برای زنان کار دشواری است که هر ماه اردوهای آن‌ها یکی پس از دیگری لغو می‌شوند؟ در این شرایط لیلا صوفی‌زاده، نایب رئیس امور زنان فدراسیون فوتبال پاسخگوی تماس‌ها نیست و این سوال مهم را بی‌پاسخ می‌گذارد که چه زمانی بالاخره می‌خواهد به مشکلات جدی زنان ورود کند؟

افزودن دیدگاه