خوراکچی:مشکلات فنی داشتیم/نگوییم ژاپن شانسی برد

0
267

محمود خوراکچی درباره شکست تیم فوتسال زیر ۲۰ سال ایران مقابل ژاپن و بازماندن این تیم از صعود به فینال مسابقات قهرمانی آسیا اظهار داشت: ابتدای صحبتم به عقب برمی‌‌گردم، به شروع  کار این تیم زیر نظر علی صانعی. در آن زمان که این تیم تشکیل شد، با توجه به تجربه علی صانعی همه فکر می‌کردیم این تیم پشتوانه تیم اصلی خواهد شد. بر همین اساس فدراسیون فوتبال تا حدودی هر امکاناتی که تیم زیر ۲۰ سال می‌خواست در اختیار آن گذاشت. دیدیم صانعی اردوهای زیادی با این تیم برگزار کرد و بازی‌های برون‌مرزی و داخلی زیادی هم برای تیم امید در نظر گرفته شده بود اما پس از نتایجی که در المپیک جوانان رقم خورد و صانعی از سمتش استعفا کرد، نگرانی ما شروع شد.

وی افزود: بعد از آن حمید شاندیزی به دلیل شناختی که از تیم زیر ۲۰ سال داشت، به‌عنوان سرمربی انتخاب شد و تقریبا ۷۰ تا ۸۰ درصد برنامه‌های او هم برای تیم امید اجرا شد. تمام اردوهای این تیم به موقع برگزار شد و بازیکنان هم همگی در اختیار کادرفنی بودند. اگر بگوییم فدراسیون فوتبال و کمیته فوتسال با این تیم همکاری نداشته‌اند، کمی اجحاف کرده‌ایم. به هر حال توقع از فوتسال ایران بالا است و هر مربی مسئولیت تیم‌های ملی ایران را می‌پذیرد، باید قبول کند که در همه تورنمنت‌ها بخصوص در آسیا قهرمان شود. یعنی مردم به جز قهرمانی چیز دیگری را نمی‌پذیرند، اگر کادرفنی فکر می‌کند نمی‌تواند قهرمان شود، نباید مسئولیت بپذیرد.

کارشناس فوتسال کشورمان درباره انتقاداتی که از کادرفنی تیم فوتسال زیر ۲۰ سال می‌شود، گفت: فقط نمی‌توانیم سر نیزه را به سمت کادرفنی بگیریم، اما فوتسال ایران بدون همکاری و امکانات هم باید قهرمان آسیا شود. شما می‌توانید از آقای انصاری‌فرد بپرسید، من زمانی که تیم ایران با روسیه بازی کرد، به انصاری‌فرد گفتم این تیم مانند راننده‌ای می‌ماند که فقط جلو می‌رود، اما نمی‌داند به کجا! حتی مثال راننده‌ کم تجربه‌ای را زدم که هنگام خطر فقط ترمز می‌کند و کار دیگری نمی‌کند. من با همه اعضای کادرفنی تیم امید هم در این مورد صحبت کردم، البته به جز شاندیزی، همان موقع هم گفتم که باید به بچه‌ها اصل و قاعده فوتسال را یاد بدهیم.

خوراکچی با بیان اینکه همه امکانات در مسابقات قهرمانی آسیا دست به دست هم داده بود تا قهرمان شویم، گفت: در اولین بازی مقابل هنگ کنگ کیفیت بازی‌مان به نحوی بود که فقط گل زدیم، آن هم چون یک تیم ضعیف جلوی ما بود. بعد از آن هم افغانستان تیم تاکتیکی نبود و دقیقاً مثل ما فقط بر پایه تکنیک فردی بازیکنانش بازی می‌کرد. سپس با لبنانی بازی کردیم که پیشرفت خوبی نسبت به گذشته داشته، اما همین تیم در مرحله گروهی هشت گل از تایلند خورده بود و ما به سختی این تیم را هم شکست دادیم. بعد از آن بازی با آقای انصاری‌فرد تماس گرفتم و به او گفتم که نگران آینده تیم امید هستم.

وی افزود: الان تمام نگرانی‌ام از آینده فوتسال است. این بد است یک مربی در کنفرانس خبری بعد از بازی بگوید که ژاپن ما را شانسی برد. من به‌عنوان کارشناس شانسی ندیدم، ما فقط در فوتسال ژاپن منطق دیدیم. منطق در حمله، منطق در دفاع و منطق در حفظ توپ، ولی تیم ما حتی زمانی هم که از حریف پیش بود هراسان بازی می‌کرد. این تیم با توجه به فاکتورهایی که گفتم ایران را برد.

« به نظر شما آیا کادرفنی تیم فوتسال زیر ۲۰ سال نیاز به تغییر دارد؟» کارشناس فوتسال کشورمان در واکنش به طرح این سوال گفت: من می‌گویم به طور کل باید خون تازه‌ای به این تیم وارد شود. خودم مربی هستم و طبیعی است که در زمان عدم نتیجه‌گیری نقد فنی کنیم. تمام نقدهای من هم فنی است. نمی‌خواهم بد کسی را بگویم. حرف من این است، تیم ما مشکلات فنی زیادی دارد. طرف صحبتم شاندیزی نیست و فقط تحلیل فنی می‌کنم. هدفم انتقاد نیست، ولی همانطور که گفتم از زمان بازی دوستانه با روسیه نظراتم را به انصاری‌فرد و برخی از اعضای کادرفنی می‌گفتم. این روزها را هم می‌دیدم. باخت مقابل ژاپن روز بد فوتبال ما بود. الان هم  نگوییم ژاپن ما را شانسی برد،‌ بگوییم باختیم. هم به توانایی فنی حریف احترام بگذاریم و هم اشتباهات خودمان را بپذیریم. فکر می‌کنم در تاریخ فوتسال ما تاکنون چنین امکاناتی برای هیچ یک از تیم‌های پایه ما فراهم نشده بود. خیلی زشت است در کشور ما، دو تیم دیگر بازی فینال را برگزار کنند.

خوراکچی در پایان گفت:با آمدن آقای انصاری فرد به فوتسال چون خودش از بدنه این رشته است انتظار اتفاقات خوب را داریم و مطمئنم در آینده فوتسال ما رشد بیشتری خواهد داشت و نتایج خوبی خواهد گرفت.

افزودن دیدگاه