امیدی به این فوتسال ساکت نیست/ چشمک خداحافظی به مخالفان !

0
159

به گزارش اخبار فوری فوتسال و به نقل از فارس, سال گذشته بود که کاظم سلیمانی دبیر کمیته فوتسال بعد از وقفه چند ساله اعلام کرد که امسال برای دومین بار جام حذفی فوتسال در کشور برگزار می‌شود و این موضوع به سوژه روز رسانه ها تبدیل شد و تیم‌های الغدیر اردبیل، شهدای ایلام، قایقران تکاپ، هیأت فوتبال کرمان، شهروند ساری، آرمان‌سیلک کاشان، مقاومت تهران و پالایش نفت آبادان برای این مسابقات اعلام آمادگی و قرعه کشی انجام شد. البته قبل از شروع این مسابقات علی کفاشیان سرپرست کمیته فوتسال، در گفت وگو  با رسانه ها اعلام کرد در صورتی که هر تیمی قهرمان جام حذفی شود، می‌تواند با هزینه کمیته فوتسال در یک تورنمنت داخلی و خارجی شرکت کند.که در پایان  مقاومت تهران قهرمان این جام  شد.

 اوایل امسال در سایت فدراسیون فوتبال از باشگاه‌های متقاضی حضور در جام حذفی درخواست می‌شود در صورتی که متقاضی حضور در جام حذفی ۹۸ هستید می‌توانید تا ۱۴ اردیبهشت مدارک خود را تحویل سازمان لیگ،کمیته فوتسال دهید که در نهایت ۱۶ تیم از استان‌های مختلف کشور (اردبیل: تیم‌های درخچه‌های مصنوعی بخشی، شهدا مارال لو سرعین. از اصفهان:  تیم‌های رعد پدافند ، آرمان سیلک کاشان.از ایلام : تیم‌های شهدای این استان ، شهدا چوار ۶۵ . از بوشهر: تیم‌های منطقه اقتصادی، تلاش جم ، ماهان دشتستان ، پیام عامری دیلم. از تهران: تیم‌های پاس،توسن،مقاومت ،صالحین ورامین. از سیستان و بلوچستان: تیم جوانان زاهدان. از کهگیلویه و بویراحمد: تیم مارون کهگیلویه) اعلام آمادگی و مدارک خود را به کمیته فوتسال ارسال که در نهایت این مسابقات با حضور ۱۶ تیم قرعه کشی شد و زمان برگزاری از روز شنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۸ اعلام شد.

* انصراف تیم ها به دلیل بدقولی مسئولان کمیته فوتسال

اما متاسفانه تیم‌های شرکت کننده به شکل عجیبی از شرکت در این مسابقات انصراف داده و از ۱۶ تیمی که در قرعه کشی حضور داشتند فقط ۸ تیم اتحاد برنا صالحین ورامین، پاس تهران، درختچه‌های مصنوعی اردبیل  شهدای ایلام،شهدای مارال لو اردبیل ،توسن تهران اعلام آمادگی کردند و حتی باشگاه فرهنگی ورزشی مقاومت تهران که قهرمان جام حذفی سال گذشته بود به دلیل بدقولی و عدم اجرای تعهدات سازمان لیگ در این دوره انصراف دادند.

* عدم پاسخگویی مسئولان فدراسیون و کمیته فوتسال به نتایج ضعیف تیم‌های ملی

حال سوال‌های زیادی در رابطه با این موضوع وجود دارد که چرا فوتسال ایران که در حال حاضر قهرمان آسیا و سوم دنیاست به این روز دچار شده؟ وباشگاه‌ها به خصوص باشگاه‌های لیگ برتری دوست ندارند در مسابقات جام حذفی شرکت کنند اواخر فروردین بود که تیم ملی  زیر ۲۰ سال فوتسال ایران در یک تورنمنت ۴ جانبه در چین تایپه شرکت کرد و مقام سوم را به دست آورد اما هیچ یک از مسئولان فدراسیون فوتبال و کمیته فوتسال پاسخگو این نتیجه ضعیف نبودند که چرا تیمی که قهرمان آسیاست و باید برای دفاع از عنوان قهرمانی خود در خرداد ماه در مسابقات مقدماتی زیر ۲۰ سال که در تبریز برگزار می شود شرکت کند این عملکرد ضعیف را داشته است. در حال حاضر شرایط بانوان فوتسالیست هم اینگونه است تیم ملی بانوان در تورنمنت ۴ جانبه روسیه در بین تیم‌های ایران، روسیه، پرتغال و اسپانیا چهارم می‌شود.

*تمجید رسانه های اروپایی از فوتسالیت‌های بانوان ایران

البته در تورنمنت روسیه  تیم های خوب و مطرح دنیا حضور داشتند اما این موضوع  نمی‌تواند توجیهی برای شکست‌های این تیم باشد در حالی که همین ماه گذشته بود که اکثر بازیکنان تیم ملی بانوان به همراه تیم فوتسال دانشجویی در تورنمنت مسابقات فوتسال دانشجویی جهان که در بلژیک برگزار شد حضور داشتند که به خوبی توانستند قهرمان جهان شوند و آنقدر این بازیکنان خوش درخشیدند که رسانه های اروپایی بلژیک فرانسه و… به تمجید از فوتسال بانوان ایران پرداختند به خصوص درخشش دروازبان تیم ملی سرکار خانم توسلی، که غائب بزرگ تورنمنت روسیه است.

* آسیب به دلیل تصمیمات عجولانه 

 سوال‌های زیادی مطرح است؛ اولا وقتی که نام ایران در میان است نباید هیچ چیزی جزء نام ایران برای فدراسیون فوتبال کمیته فوتسال و حتی مربیان و بازیکنان تیم‌های ملی مهم باشد.فدراسیون فوتبال  و کمیته فوتسال در یک اقدام بی‌سابقه فقط به خاطر خواستن پاداش قهرمانی در آسیا توسط عده‌ای از بانوان ملی پوش که این پاداش حق قانونی آنها است این فدراسیون با هماهنگی رعدی مدیر فنی جدید تیم ملی بانوان  از دعوت آنها به تیم ملی جلوگیری می کند و به تصور خودشان که می‌توانند این بازیکنان را تنبیه کنند . اینگونه تصمیمات عجولانه می‌تواند،در آینده به تیم‌های ملی آسیب بزند که نمونه این تصمیمات را در تورنمنت روسیه شاهد آن بودیم.

* فرار از بحران شاید با مدیریت هزینه

 ما همیشه در سطح بانوان مربیان خوبی داریم چرا  فدراسیون و کمیته فوتسال یک آقا را به عنوان همه کاره تیم ملی فوتسال بانوان معرفی می‌کند؟ و یا تمرینات تیم ملی آقایان را به خاطر بی پولی تعطیل می‌کنند؟ آن‌وقت همین فدراسیون ۲۳  نفر به همراه تیم ملی فوتسال زیر ۲۰ سال به چین تایپه اعزام می کند در یک حساب سرانگشتی اگر هزینه بلیت، اسکان و… این چند نفری که حضورشان در چین تایپه مهم نبوده را محاسبه کنیم متوجه می‌شویم که می توان با همین هزینه حداقل ۲ الی ۳ اردو را در تهران برای تیم‌های تیم ملی برگزار کرد.

 *دور زدن قانون به روش قانونی ساکت

قانون بازنشستگی قانون بسیار خوب و اگر این قانون به درستی انجام شود می‌تواند جای جوانان را در عرصه مدیریتی کشور باز کند.ساکت دبیرکل فدراسیون فوتبال که با توجه به همین قانون از سمت دبیرکلی استعفا کرده شکوری را جایگزین خود در سمت دبیری کل کرده است اما در نهایت خودش در اتاقی غیر از اتاق دبیرکلی تصمیمات فدراسیون را می‌گیرد.

شکوری دبیرکلی ظاهری شده و ساکت هم دبیرکل معنوی؛ اما درک کردن اینکه کلید تصمیم‌گیری‌ها در اختیار چه کسی است، در اختلافات عیان می شود. هر فردی که با ساکت اختلاف نظر پیدا می کند باید از این فدراسیون کنار برود، اما در اختلاف ها با شکوری خبری از تصمیم‌گیری‌ها وجود ندارد.

*تصمیمات ساکت فوتسالی یا ضدفوتسالی؟!

خبرها از فدراسیون فوتبال به گوش می‌رسد که در فدراسیون فوتبال، ساکت به خاطر مشکلاتی که با محمدحسن انصاری‌فرد، رئیس سازمان لیگ و کمیته فنی دارد تصمیم گرفته که دو رئیس برای فوتسال انتخاب کند یکی رئیس سازمان لیگ و دیگری  رئیس کمیته فوتسال. درصورتی‌که درگذشته کفاشیان ریاست هر دو را بر عهده داشته است. دو رئیس در یک مجموعه اصلا از نظر قانونی درست نیست اگر این تصمیم ساکت عملی شود که تا حدودی هم عملی شده است و اگر چنین سناریویی نهایی شود، فوتسال بیش از گذشته آسیب خواهد دید.

*پیشکسوتان فوتسال در انزوا!

در کشور پیشکسوتان خوبی در عرصه فوتسال حضور دارند اما متاسفانه هیچ مشورتی با آنها نمی شود که حتی حسین شمس، سرمربی سابق تیم ملی در مصاحبه‌ای با فارس فدراسیون فوتبال را به حکومت شوروی سابق تشبیه می‌کند.این  موضوع‌ها و تصمیمات احساسی در فدراسیون فوتبال و کمیته فوتسال و عدم بد قولی آنها باعث شده  که در حال حاضر به جای اینکه فوتسال ما رو به پیشرفت باشد رو به پس رفت است. نمونه آن برگزاری جام حذفی فوتسال از ۱۶ تیم به ۶ تیم است ْآن هم با تیم های لیگ‌های دو و سه کشور. و یا تعطیلی اردوی تیم ملی بزرگسالان،نتایج ضعیف تیم ملی زیر ۲۰ سال و تیم ملی بانوان و..

*برگزاری جام حذفی در شرایط کنونی به چه قیمتی؟!

در یک نگاه کلی، اگر بخواهیم از نظر شرایط اقتصادی و فنی برگزاری مسابقات حذفی را در شرایط کنونی در نظر بگیریم  برگزاری جام حذفی با حضور ۶ تیم آن هم با تیم‌های لیگ دو و سه و استانی، هیچ  توجیه اقتصادی و فنی ندارد آن هم با توجه به  شرایط بد اقتصادی این روزهای فدراسیون فوتبال. موضوع مهم دیگری که وجود دارد لیگ برتر فوتسال که طبق تقویم هر ساله باید ۱۵ اردیبهشت قرعه کشی آن انجام می‌شد متاسفانه با آمدن جابری دبیر جدید کمیته فوتسال قرعه کشی این مسابقات تا به امروز انجام نشده آن هم در سالی که برای تیم‌های ملی ما خیلی مهم است.

* عدم پاسخگویی درکمیته فوتسال 

  اتفاقات و تصمیمات یک طرفه تاج ریاست فدراسیون فوتبال و  ساکت دبیرکل سابق فدراسیون و انتخابهای پی در پی آنها در کمیته فوتسال باعث شده که هیچ‌کسی در این کمیته حاضر به پاسخگویی با رسانه‌ها نباشند و این کمیته فقط پاسخگو فدراسیون باشند. برخلاف در زمان کفاشیان اعضاء کمیته فوتسال  وکمیته فنی همه پاسخگو اعمال و رفتار کمیته‌ها  و زیر مجموع خود بودند باز هم تکرار می کنیم  تصمیمات یک طرفه فدراسیون فوتبال  قطعا می تواند در آینده به فوتسال آسیب بزند و مثل فوتبال ساحلی و تیم ملی فوتبال به راحتی و آن هم در مرحله مقدماتی حذف  شویم.

افزودن دیدگاه