عملکرد رضا لک و گیتی پسند چگونه بود؟ ۲ دقیقه غفلت ۹ ماه تلاش را بر باد داد ؟!

0
149

به گزارش اخبار فوری فوتسال و به نقل از فارس  عملکرد تیم فوتسال گیتی‌پسند را در آخرین دوره لیگ برتر بررسی می‌کند، تیمی که پس از ۲۶ هفته صدرنشینی با رکوردشکنی‌های متعدد نتوانست جام را بالای سر ببرد.

2 دقیقه غفلت 9 ماه تلاش را بر باد داد

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، لیگ برتر فوتسال کشور با قهرمانی مجدد مس سونگون به پایان رسید؛ نماینده فوتسال اصفهان یعنی گیتی‌پسند که تا آخرین لحظات برای قهرمانی جنگید از به دست آوردن کاپ قهرمانی محروم ماند تا در زمین خود شاهد جشن پیروی حریف باشد،

لیگ ۹۶ در طول فعالیت گیتی‌پسند جزء نقاط تاریک این تیم محسوب می‌شود، سرخ‌پوشان که در سال‌های گذشته مدعی بودند در سال ۹۶ دچار افت و بحران در نیمکت و زمین خود شدند، پس از برکناری رضا لک، علی افضل سرمربی این تیم شد و وی در اولین گام وارد رقابت‌های آسیایی شد که نتواسنت به عنوان قهرمانی برسد و در لیگ برتر نیز با نتایج ضعیف بحران گیتی‌پسند را بیش از پیش افزایش داد.

پس از کسب نتایج ضعیف افضل، هیأت مدیره باشگاه تصمیم بر خانه تکانی گرفتند، حسین شمس سرمربی اسبق تیم ملی فوتسال ایران زمام‌دار تیم گیتی‌پسند شد؛ با توجه به نتایج ضعیف سرخ‌پوشان شمس هم نتوانست فعالیت خاص و قابل توجه در تیم گیتی‌پسند انجام دهد و لیگ برتر را با مقام سوم به پایان رساند.

بازگشت لک  با طرز فکر جدید

پس از اتمام لیگ ۹۶، باشگاه گیتی‌پسند با افزایش بودجه نشان داد که هدف این مجموعه جبران نتایج فصل قبل و حضور پر رنگ در لیگ جدید است، در اولین گام رضا لک به جمع سرخ‌پوشان بازگشت، بازگشت لک باعث شد حواشی‌های جدیدی گریبان گیر سرخ‌پوشان شود، ابتدا نظرات بر این بود که چرا هیأت مدیره‌ای که دور قبل وی را برکنار کرد حال مجدداً شروع به همکاری با لک کرده است.

با توجه به طرز فکر و فعالیت سرمربی گیتی‌پسند انتظار می‌رفت که بازیکن سالاری از جمع سرخ‌پوشان خارج شود و این عمل نیز انجام شد؛ چندین بازیکن خوب این تیم از جمع سرخ‌پوشان خارج شدند و لیست بازیکنان مد نظر لک نیز به تیم اضافه شد، اما اگر بخواهیم به ورودی‌ها و خروجی‌ها دقت بیشتری داشته باشیم بازیکنان خارج شده از لحاظ تعداد و کیفیت بیشتر و بهتر از بازیکنان ورودی بوده‌اند.

شروعی پدرقدرت برای قهرمانی

با تمام این تفاسیر تمرینات گیتی‌پسند برای فصل جدید آغاز شد؛ گیتی‌پسند با ترکیب بازیکنان جوان و چند مهره با تجربه پای با امید قهرمانی پای در لیگ گذاشت، تا پیش از آغاز لیگ برتر نقطه نظرات بر این بود که گیتی‌پسند هرگز تیم سابق نخواهد شد اما با گذشت چهار هفته از مسابقات لیگ سرخ‌پوشان خود را یکی از مدعیان لیگ معرفی کردند و با نتایج خوب تواسنتند جایگاه خود را در صدر جدول ایمن کنند.

پیروزی‌های پر گل گیتی‌پسند زنگ خطری برای دیگر رقیبان بود، تیم‌های مختلف لیگ برتر به این نتیجه رسیدند که مقابل سرخ‌پوشان کوچک‌ترین اشتباه سبب می‌شود که علاوه بر تقدیم امتیاز بازی گل‌های بیشماری را نیز دریافت کنند؛ چهره گیتی‌پسند در لیگ هر هفته خشن‌تر از هفته‌ی قبل می‌شد و شاگردان لک با برد‌های سریالی برای قهرمانی لحظه شماری می‌کردند.

قهرمانی بدون جام!

در انتهای پس از ۲۶ بازی قابل قبول مسابقات لیگ برتر با صدرنشینی گیتی‌پسند به پایان رسید، قهرمانی که رکورد‌های نیز در پی داشت، در طول سال‌های جاری گیتی‌پسند توانست بیشترین امتیاز به دست آمده در لیگ و همچنین بیشترین فاصله‌ای امتیازی با انتهای جدول را کسب کند.

اما این رکورد‌های و امتیازات هیچ سودی برای شاگردان لک نداشت، قهرمان لیگ برتر برای به دست آوردن جام قهرمانی باید وارد مرحله‌ای پلی‌آف می‌شد که سال اول حضور خود را با نقاط ضعف فراوانی تجربه می‌کرد، بیشترین امتیاز و بیشترین گل زده برای سرخ‌پوشان بدون هیچ اثر خاصی تنها در جدول لیگ و آرشیو سازمان لیگ باقی ماند تا قهرمانی گیتی‌پسند دست خوش شانس و اقبال بلند شود.

با شروع دور پلی‌آف گیتی‌پسند هماهنگی و نظم خود را حفظ کرد، در اولین گام مقابل مقاومت البرز قرار گرفت و با اقتدار این تیم را حذف و به مرحله بعد صعود کرد، پس پایان مرحله نخست پلی‌آف تمامی محاسبات صحیح از آب در آمد، با توجه به نتایج و آنالیز دیگر بازی‌ها مشخص شد مس و گیتی‌پسند باید فینال رقابت‌های لیگ برتر را برگزار کنند.

پس از مقاومت البرز نوبت حفاری اهواز شد تا برای بقا مقابل گیتی‌پسند قرار گیرد، بازی رفت دوتیم در اهواز حواشی‌های بیشماری را در بر داشت و استارت حضور پیاپی گیتی‌پسند در کمیته انضباطی آغاز شد، شاگردان لک در بازی برگشت تواسنتد حفاری را مغلوب خود کنند و وارد آخرین لیگ برتر شوند.

جنگ روانی گیتی‌پسند و فدراسیون برنده‌ای نداشت

 جدای از مباحث فنی، حواشی گیتی‌پسند در دور پلی‌آف سبب شد که با وجود تدابیر و سیاست‌های مطمعن و باشگاه، جریانات روحی و روانی منفی در دل تیم افزایش یابد، کمیته انضباطی مدام رأی های مختلفی را برای گیتی‌پسند صادر کرد و شرایط به نحوی بود که سرمربی این تیم نمی‌توانست تشخیص دهد که بازی آینده شرایط شخصی وی برای حضور در نیمکت به چه شکل است.

کمیته انضباطی به شکل بی سلیقه رأی بازی‌های قبلی را تنها یک ساعت پیش از آغاز مسابقات اعلام می‌کرد، همین احکام باعث می‌شد روح گیتی‌پسند از میدان خارج و دچار حواشی شود؛ کنش و واکنش‌های گیتی‌پسند با مسئولین کمیته فوتسال و کمیته انضباطی شرح مفصلی دارد و صحبت و تفسیر این دست موضوعات زمان بیشتری می‌خواهد.

بالاخره پس از ۷ ماه روز موعود برای شاگردان لک فرا رسید؛ مس و گیتی‌پسند فینالیست شدند و در اولین گام سرخ‌پوشان میهمان مس سونگون بودند، با توجه به حساسیت بالای این مرحله انتظار می‌رفت مس در تبریز گیتی‌پسند را تحت فشار قرار دهد، با آغاز بازی همین مسئله نیز نمایان شد، میزبان قصد بازی دادند به حریف را نداشت و با یک بازی مستحکم و حساب شده به از شاگردان لک پذیرایی کرد.

کاپیتانی که ناپدید شد!

۴۰ دقیقه فشار بر روی دوتیم ثمری نداشت و بازی اول دوتیم در تبریز به تساوی کشیده شد تا نتیجه قهرمانی در اصفهان مشخص شود؛ پس از این بازی موضوع در رسانه‌ها منتشر شد مبنی بر عدم حضور کشاورز در بازی‌های گیتی‌پسند، تفاسیر و صحبت‌های ضد و نقیضی در این مورد منتشر شد که بیشتر آن‌ها حاکی از درگیری لک و کشاورز را داشت.

محمد کشاورز بازیکن پر سابقه فوتسال کشور، پس از نیم فصل نخست لیگ ۹۷ به یک باره حضورش در تیم و بازی‌ها کمتر شد، در بعضی از بازی‌ها کشاورز حتی در نیمکت حضور داشت اما وارد زمین نشد و در نهایت کشاورز در بازی‌های فینال نه تنها بر روی نیمکت بلکه کنار دیگر همبازی‌های خود نیز نبود.

ناگفته نماند لک از حضور کشاورز در سر تمرینات خبر داده است اما اینکه چرا در حساس‌ترین روزها بازیکن با تجربه‌ای همچون کشاورز در کنار تیم نیست جای سوال داشت، ابتدا باید به طرز فکر و عمل مربی گیتی‌پسند توجه کرد، رضا لک با توجه به فعالیت‌های خود در طول این چند سال نشان داده است که هیچگاه بازیکن سالار نیست و از بی اخلاقی و بی نظمی بشدت متنفر است.

حرف اول و آخر را در تیم گیتی‌پسند لک عنوان می‌کرد و اگر عکس العملی به جز نظر مربی انجام می‌شد قطعاً فرد خاطی باید تیم را ترک می‌کرد، با توجه به تفکرات مربیان قبلی و شرایط این تیم در سال‌های گذشته این طرز فکر توانست استحکام گیتی‌پسند را دوام ببخشید، اما آیا کشاورز نیز از این دست رفتار‌ها مرتکب شده بود که لک وی را از تیم جدا کرد هنوز مشخص نیست.

از طرف دیگر هم دوره‌ای های‌ کشاورز همچون وحید شمسایی و اصغری مقدم سر از مربی‌گری درآوردند و با توجه به ادامه تحصیل کشاورز در اصفهان حدس زده خواهد شد که وی سودای مربی‌گری در سر دارد، هر اتفاقی پشت صحنه برای وی افتاده است سبب شد که در آخرین روز گیتی‌پسند از بازیکن با تجربه‌ی خود بی بهره بماند.

فروپاشی جشن قهرمانی در دو دقیقه

پنجشنبه ۱۵ اسفند ماه در حالی آغاز شد که هیچ اهل فوتسالی انتظار بازی که به نفع مس تمام شد را نداشت، هواداران گیتی‌‍پسند به امید بازی‌های درخشان تیم محبوب خود در لیگ برتر سالن پیروزی را یک ساعت پیش از آغاز بازی تکمیل کردند برای پایان این دیدار و جشن قهرمانی لحظه شماری می‌کردند.

در نهایت رأس ساعت ۱۷ نصیرلو در سوت خود دمید تا این دیدار غیر قابل پیش‌بینی آغاز شد، تنها ۳ دقیقه پس از آغاز بازی گیتی‌پسند به گل رسید تا نیمکت این تیم با خیال راحتی تری بازی را ادامه دهد، اما حریف کار کشته سرخ‌پوشان مغلوب نشد و فوراً به گل تساوی دست یافت، پس از آن گیتی‌پسند به دو گل دیگر در نیمه اول بسنده کرد تا همگان آمده جشن قهرمانی گیتی‌پسند در نیمه دوم شوند.

با آغاز نیمه دوم فشار‌های مس افزایش یافت، تیم تقی‌پور که همچون گیتی‌پسند زحمات بی‌شماری برای قهرمانی کشیده بود امید خود را از دست نداد و توانست با یک بازی منطقی به دو گل برسد و امید در گیتی‌پسند را کاهش دهد.

تنها دو دقیقه تا پایان بازی باقی مانده بود که با یک اشتباه مس مجدداً به گل رسید، گل چهارم مس فروپاشی گیتی‌پسند را رقم زد، سالن پر از شور و شوق پیروزی به یک باره مضطرب شد، کادر گیتی‌پسند و بازیکنان نیز از اتفاقات بازی سر درگم بودند اما با این وجود شاگردان لک دست از تلاش برنداشتند به سیستم پاورپلی روی آوردند.

یک دقیقه تا پایان بازی باقی مانده بود و فخیم با یک شوت در زمین خود کار گیتی‌پسند را تمام کرد تا جشن سرخ‌پوشان بر هم بریزد و مس سونگون بازی باخت را با پیروزی تعویض کند.

دو دقیقه پایانی این دیدار شاید درس مهمی به گیتی‌پسندی‌ها داد، شاگردان لک بازی را که با اختلاف پیروز بودند با شکستی تعویض کردند که شاید تا سالیان سال در ذهن‌ها باقی بماند؛ اما در دودقیقه پایانی چه اتفاقی افتاد، جواب این سوال کاملا مشخص است، بازیکنان گیتی‌پسند که در ذهن خود آماده عکس یادگاری با جام قهرمانی بودند  و در بین دونیمه در رختکن در خصوص ژست‌های مختلف عکاسی با دیگر یاران خود خوش‌وبش می‌کردند این اصل را از خاطر برده بودند که بازی تا لحظه‌ی آخر غیر قابل پیش‌بینی است.

روحیه به تاکتیک چربید!

پس از گل تساوی مس سردرگمی بازیکنان گیتی‌پسند آغاز شد، مهره‌های با تجربه گیتی‌پسند برای جبران گل‌های خورده و با توجه به جو سنگین سالن بازی جنگیدن اما کام بک روحی مس سونگون بر تکنیک گیتی‌پسند غلبه کرد تا در نهایت مس به گل برتری دست یابد.

مس سونگون روحیه خود را در نیمه دوم نباخت و باتلاش نتیجه را جبران کرد اما گیتی‌پسند نتواسنت جلوی قدرت مس را بگیرد و دو گل دیگر نیز دریافت کرد؛ اصل تکنیک در این دیدار از سوی دوتیم به خوبی اجرا شد و با این تفاسیر باید بگویم قهرمان لیگ برتر فوتسال کشور در جنگ روانی پیروز شد.

پس از پایان این بازی با توجه به شرایط سخت‌گیرانه و غیر قابل درک لیگ، ۲۶ هفته صدرنشینی در ظرف دو دقیقه بر باد رفت، گیتی‌پسند‌ها ۹ ماه تلاش خود را در عرض دو دقیقه به خاطرات تلخ تبدیل کردند.

شاید اگر شرایط لیگ همچون ادوار قبل بود اکنون شرایط فوتسال به این شکل نبود، فوتسال پیش از این بر مبنای امتیاز و مهره و اعداد بود اما اکنون فوتسال به ورزشی تبدیل شده حتی قهرمانان نیز در آن شکست می‌خوردند؛ اگر روحیه گیتی‌پسند در دوقیقه آخر حفظ می‌شد شاید نتیجه قهرمان نیز متفاوت بود این تیم اکنون به عنوان نماینده ایران راهی جام باشگاه‌های آسیا می‌شد.

افزودن دیدگاه