شمسایی : هیچ کس سر جای خودش نیست / کوچ بازیکنان لیگ را بی کیفیت کرده است !

0
109

به نشر از اخبار فوری فوتسال و به نقل از خبرگزاری آنا :

لغو دیدار تیم ملی بزرگسالان با برزیل ، کسب نتایج ضعیف توسط تیم‌ملی فوتسال المپیک ، کیفیت پایین لیگ برتر فوتسال و … موجب شد تا به سراغ وحید شمسایی آقای گل هشت دوره مسابقات آسیایی و از گلزنان برتر فوتسال دنیا برویم تا نظرش را در مورد این موضوعات جویا شویم .

آقای شمسایی با تشکر از این که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید ، در ابتدا تحلیل خود را از دیدارهای تیم‌ ملی فوتسال جوانان در بازی‌های المپیک آرژانتین بفرمایید .

ابتدا باید خسته نباشید بگویم به کادر فنی تیم ملی فوتسال المپیک که در چند وقت گذشته تلاش بسیاری داشتند و استعدادهای زیادی به فوتسال ایران معرفی و زمان زیادی صرف کردند تا ملی‌پوشان جوان کشورمان بتوانند خود را نشان دهند . به هیچ عنوان نباید تیم ملی فوتسال المپیک به حال خود رها شود ، بازیکنان مستعد باید به لیگ‌های داخلی معرفی شوند تا این استعدادها بتوانند در لیگ‌ بدرخشند .

با رصدی که از بازی‌های تیم‌ملی فوتسال المپیک به‌ خصوص بازی مقابل برزیل و روسیه داشتم به این نتیجه رسیدم که این تیم نیازمند کار بیشتری است و باید با برنامه‌ریزی بیشتر این تیم را برای آینده ببندیم ، به قول آقای شمس باید به لحاظ ساختاری در فوتسال اقدامات مناسبی داشته باشیم ، در حالی که این چنین نیست ، تیم‌های پایه‌ای و بزرگسالان نیاز به حمایت دارند .

آنا : همانطور که می‌دانید دیدار تیم‌های ملی فوتسال ایران و برزیل به دلایل مسائل مالی لغو شد ، فکر نمی‌کنید لغو این دیدار به روند آماده‌سازی تیم‌ملی فوتسال لطمه وارد کند ؟

شمسایی : در سال ۲۰۱۹ استفاده بهینه‌ای از بازی‌های رسمی نداشتیم ، در حالی که می‌توانستیم بهتر از فرصت‌ها استفاده کنیم . مثل سایر کشورها تیم‌های فوتسال ایران و برزیل می‌توانستند با یکدیگر بازی‌ کنند تا عیار ملی‌پوشان مشخص شود ، مسابقات مهمی در پیش داریم و بازی با برزیل می‌توانست برای فوتسال ما بسیار مفید باشد .
فکر نمی‌کنم هزینه ۵۰۰ میلیون تومانی برای بازی با برزیل توسط فدراسیون پنج ستاره ایران هنگفت باشد ، احساس می‌کنم این ستاره‌ها یکی پس از دیگری در حال از بین رفتن است .

آرام‌آرام به مرگ تدریجی و ورشکستگی فوتسال نزدیک می‌شویم و با این وضعیت کاری از پیش نخواهیم برد ، کناره‌گیری برخی تیم‌ها از لیگ برتر فوتسال و عدم نتیجه‌گیری تیم‌های پایه‌ای نمی‌تواند اتفاق خوشایندی برای ما باشد ، نتیجه ، این می‌شود که فردی که حتی توانایی ضربه بغل پا را ندارد ، دیکتاتوری راه‌ بیندازد و خود را مالک بداند . آقای کفاشیان باید به این مسائل رسیدگی کند .

فوتسال ایران اگر اعتباری در سطح جهانی کسب کرده ، به دلیل نیروی انسانی قوی و بازیکنان توانمندی است که توانستند فوتسال ایران را به جایگاه بالای خود برسانند و این باعث ارتقای فوتسال ایران شده است .

عملکرد آقای ناظم‌الشریعه را در رأس کادر فنی تیم‌ملی فوتسال چگونه ارزیابی می‌کنید ؟

شمسایی : فوتسال ایران صاحب سبک است ، انتظار داریم که نتایج درخشان تیم ملی همواره ادامه داشته باشد . در زمان آقای ناظم‌الشریعه ایران در جام جهانی سوم دنیا شد و این افتخار بزرگی بود . توقعات از تیم ملی فوتسال بالاست ، در حالی که اگر لیگ داخلی دارای کیفیت پایینی باشد ، نباید انتظار ساخت تیم ملی قوی‌تر را داشته باشیم .

برخی بازیکنان خوب نیز که کیفیت لیگ را بالا برده بودند اکنون به لیگ‌های چین، قزاقستان و ازبکستان کوچ کرده‌اند و همین باعث بی‌کیفیتی لیگ فوتسال شده است ، این را به کناره‌گیری برخی تیم‌ها از لیگ اضافه کنید تا متوجه اوضاع نامناسب باشید . ناظم‌الشریعه در مجموع عملکرد قابل قبولی داشته و توانسته به خوبی بر اوضاع مسلط شود .

مردم بازی‌های تیم‌ملی فوتسال را در نسل شما بیشتر پیگیری می‌کردند و عملکرد ملی‌پوشان از جمله شما و آقای حیدریان مردم را جذب تماشای فوتسال می‌کرد ، اما به‌ نظر می‌رسد در سال‌های أخیر مردم اخبار فوتسال را کمتر پیگیری می‌کنند ، به ‌نظر شما دلیل این موضوع چه می‌تواند باشد .

شمسایی : لوزانو سرمربی تیم ملی فوتسال اسپانیا در سفر به ایران جمله تکان‌دهنده‌ای را مطرح کرد و آن اینکه فاصله فوتسال ایران با اسپانیا و برزیل ۱۰ سال است ، همین جمله باعث شد که روند صعودی تیم‌ملی فوتسال آغاز شود و صادق درودگر به عنوان رئیس وقت کمیته فوتسال فدراسیون فوتبال در اولین اقدام تیم‌های فوتسال استقلال و پرسپولیس را وارد لیگ برتر کرد و از آن زمان به بعد برای هر بازی به‌ خصوص بازی‌های استقلال و پرسپولیس ۱۲ هزار تماشاگر به سالن ورزشگاه آزادی می‌آمدند ، حتی در جام رمضان نیز این تعداد تماشاگر به سالن مسابقه می‌آمدند . در آن سال‌ها با برنامه‌ریزی خوب فوتسال ایران به اوج خود رسید .

درودگر کاری کرد که برای دیدار ایران و مالزی ۱۲ هزار نفر به سالن بیایند . بنده کفاشیان را به عنوان مدیر زحمت‌کش قبول دارم ، اما وی کار را به افراد دیگری سپرده و تمام وقت بالای سر فوتسال نیست و همین می‌شود که هیچ‌کس سرجای خودش نباشد . رشته فوتسال نیاز به حمایت بیشتری دارد و مدیری باید بالای سر فوتسال باشد که تمام وقت کار کند اما متأسفانه همانطور که گفتم ورشکستگی فوتسال در آینده رخ خواهد داد .

متأسفانه ساختار مناسبی در فوتسال نداریم و با این شرایط به نظر می‌رسد به بن‌بست خواهیم رسید و باید دنبال تحول‌گرایی در فوتسال ایران باشیم .

اخبار را حرفه ای دنبال کنید !

افزودن دیدگاه