یک سالنی باز ، ستاره جدید سرخ‌ها !

0
448

به نشر از اخبار فوری فوتسال و به نقل از ورزش سه :

مهدی ترابی و ماجرای حضور او در فوتبال کمی عجیب و باورنکردنی است . ستاره سایپا که قرار است از نیم فصل پیراهن پرسپولیس را بپوشد تا همین چند سال قبل بازیکن فوتسال بود و حتی تا مرز دعوت به تیم ملی هم پیش رفت .

برای ترابی فاصله طولانی از تیم فوتسال استان البرز تا تیم ملی فوتبال ایران ، تنها در عرض ۴ سال طی شد . ترابی که زمانی با سر توپ زدن‌هایش در سالن همه را مجذوب خود می‌کرد حالا روی چمن هم فوتبالیست قابلی است . آنقدر که کی روش او را به جام جهانی برد و برانکو هم برای جذبش به باشگاه اولتیماتوم داد که یا ترابی یا هیچکس .

ستاره جدید پرسپولیس به جای حضور در تیم‌های پایه فوتبال ، تا سال ۱۳۹۰ یک سالنی باز بود . همراه تیم استان البرز به مسابقات کشوری رفت و آقای گل شد . آن زمان ۱۷ساله بود . بعدها به تیم ملی فوتسال جوانان دعوت شد . قرار هم بود برود و در اردو شرکت کند که اتفاقی یکی از دوستانش را دید . توصیه و راهنمایی همین فرد باعث شد ترابی به تمرین تیم‌های پایه سایپا برود ، آزمایش بدهد و خیلی زود مورد پسند مربیان قرار بگیرد . تولد این ستاره در سایپا ، همین چند سال قبل بود ، نه از دوران نونهالی یا نوجوانی . ترابی اطمینان داشت که در فوتسال هم می‌تواند موفق باشد . کسب عنوان آقای گلی کشور و دعوت به تیم جوانان اثبات این ادعای او است . هر چند او در فوتبال هم خیلی زود چهره شد و سری بین سرها پیدا کرد .

مهدی در تیم جوانان سایپا ابتدا با شاهین صمدیان کار کرد و بعد محمد سلطانی . حضورش در تیم جوانان سایپا به یک فصل نرسیده بود که مجتبی تقوی از او خواست به تیم بزرگسالان برود .

همان فصل با نظر تقوی در لیگ برتر بازی کرد ، البته به‌عنوان هافبک راست و مقابل گهر دورود . بعد از آن کم کم در تیم بزرگسالان سایپا جا افتاد و در لیگ برتر بیشتر فرصت بازی به دست آورد .

ترابی روز اولی که وارد فوتبال شد در پست هافبک راست و چپ بازی کرد . یک بازی مقابل تراکتورسازی که بابک حاتمی مصدوم بود دفاع راست سایپا شد و بعدها محمد خاکپور هم در یکی دو بازی از او در این پست استفاده کرد .

در دفاع راست هم طبق نظر مربیان بد کار نکرد اما همه می‌دانستند که پست اصلی‌اش هافبک کناری است . ترابی فوتبال را دوست داشت اما فکر نمی‌کرد اینقدر زود در لیگ حرفه‌ای بازی کند . تنها با فاصله یک سال از خداحافظی با فوتسال و حضور روی چمن و بازی در یک تیم فوتبال .

در فوتسال هم البته پله‌های ترقی را طی کرد ، او را برای تیم ملی جوانان انتخاب کردند اما محمد سلطانی ، مربی‌اش در جوانان سایپا گفت که باید فوتسال را رها کند و تمرکزش را روی فوتبال بگذارد . دیگر هم سمت فوتسال نرفت و در فوتبال ماند تا امروز که با قرارداد دو و نیم ساله به پرسپولیس آمده و شاگرد برانکو ایوانکوویچ شده . سیر پیشرفت ترابی وحشتناک بود . درعرض ۳ ، ۴ سال از فوتسال به تیم ملی فوتبال رسید و حالا هم بعد از تجربه حضور در جام جهانی پیراهن پرسپولیس را پوشیده .

ترابی البته مثل خیلی دیگر از ستاره‌های فوتبال ، کم سختی نکشیده . جوانتر که بود از اشتهارد به تمرین جوانان سایپا می‌رفت . مسیری در حدود دو ساعت که با اتوبوس طی می‌شد . افتخار اشتهارد بدون شک مهدی ترابی است . بازیکنی که به‌عنوان نخستین فوتبالیست از این شهر وارد فوتبال حرفه‌ای شد و به تیم ملی و پیراهن پرسپولیس هم رسید .

بازیکنی که در نخستین بازی ملی‌اش دروازه ازبکستان را باز کرد و نشان داد کی روش بیهوده به او اعتماد نکرده و نامش را در فهرست تیم ملی ننوشته . در فوتسال یک گلزن تمام عیار بود و در فوتبال هم آمار گل‌هایش ویژه و قابل تامل است . شوک‌هایش مقابل مدافعان هم که شهره عام و خاص است چون پاهایش نسبت به بالا تنه‌اش بلندتر است و به همین دلیل راحت‌تر می‌تواند در فضا حرکت کند ، گام بزند و از سرعت خود استفاده کند . در مقدماتی المپیک ، ترابی یکی از بهترین بازیکنان ایران بود ، بازی‌هایی که در قطر برگزار شد . یادمان نمی‌رود بعد از گل زیبایی که ترابی وارد دروازه چین کرد و البته حرکاتی که او در این بازی انجام داد و مدافعان حریف را به هم ریخت ، سرمربی ژاپن در مصاحبه‌ای لقب نیمار آسیا را برای او در نظر گرفت . نیمار آسیا چند فصل قبل از استقلال هم پیشنهاد بازی دریافت کرد اما تنها پاسخ او این بود : « نمی‌آیم . »

حالا ترابی که همیشه الگوی خود را کریس رونالدو معرفی کرده و علاقه‌مند به باشگاه رئال مادرید است ، پیراهن پرسپولیس را بر تن کرده و امیدوار است بعد از پایان محرومیت این تیم به آرزوی دوران کودکی‌اش برسد .

آرزویی که برای اثبات آن نشانه‌هایی هم دارد : « عکس قدیمی با پیراهن پرسپولیس . »

اخبار را حرفه ای دنبال کنید !

افزودن دیدگاه