مظفر : آرزویم رفتن تیم ملی روی سکوی جهانی است !

0
131

به نشر از اخبار فوری فوتسال و به نقل از خبر ورزشی :
قهرمانی تیم ملی فوتسال در آسیا بار دیگر تکرار شد اما این بار با شهرزاد مظفر ؛ سرمربی‌ای که برعکس چهره جدی‌‌اش در میادین ، با لبخندی بر لب به تمامی سؤال‌های ما پاسخ داد .

او روزهای شیرینی را در تایلند سپری کرد و با متانتی خاص از کلیه شاگردان و همکارانش در کادر فنی تشکر می‌کند که در کنار هم توانستند یک جامعه را شاد کنند . تیم او دیگر فراتر از آسیاست و می‌خواهد با بزرگان جهان رقابتی تنگاتنگ داشته باشد . خودش می‌گوید : « آرزوی من این است که همانند فوتسال مردان روی سکوی جهانی برویم و فاصله‌های‌مان را با تیم‌های مطرح دنیا کم کنیم . » سرمربی تیم قهرمان آسیا ساعاتی با ما در روزنامه همکلام شد و از رمز و راز موفقیت‌هایش گفت .

از قهرمانی تیم ملی و سوت پایانی بازی فینال بگویید .

بعد از سوت پایان مسابقه فینال ، بهترین لحظه زندگی‌ام رقم خورد . بعضی وقت‌ها شرایطی پیش می‌‌آید و می‌گویند بهترین لحظه ورزشی‌ام بود ولی این بهترین زمان زندگی من بود . احساس می‌کنم بعد از این همه مدت در ورزش والیبال ، فوتسال و تیم ملی فعالیت کردن ، نقره تبدیل به طلا شد و همه این زحمات به بار نشست . همچنین خوشحالم دین خودم را ادا کردم در غیر این صورت فکر می‌کردم یک چیزی روبه‌رویم است و هنوز به آن نرسیده‌ام .

خانم‌ها کار بزرگی کردند و شاید برای کلیه رشته‌های تیمی تکرار نشود ، این قهرمانی مزه‌‌اش چطور بود ؟

ما نمی‌دانیم چرا در ایران همه‌اش می‌ترسیم که موفقیت‌ها دوباره تکرار نشود ولی باید بر ترس‌مان غلبه کنیم و اینکه دوباره می‌توانیم . ما در این مسابقات هدف‌مان را بر این گذاشتیم که بعد از قهرمانی در سال ۲۰۱۵ بیاییم و با اقتدار قهرمان شویم آن هم قهرمانی با فاصله و مقتدرانه خوشحالم که اتفاق افتاد . با این حال هیچ‌وقت نباید به عقب برگردیم و الان نیز باید برنامه‌ریزی کنیم و اهداف داشته باشیم . اگر برای ورزشکار حرفه‌ای اهداف رو به جلو نباشد ، درجا می‌زند .

فکر می‌کنید تیم ملی فوتسال قادر به هت‌تریک هست ؟

قطعاً این پتانسیل وجود دارد . همین الان در ۲۰۱۸ ، ۵۰ درصد تیم ، ۷ بازیکن تغییر کرده بود . ممکن است در سال ۲۰۲۰ نیمی دیگر تغییر کنند . البته من نگران نیستم ، یک تیم همیشه می‌تواند تیم باشد چراکه همیشه بازیکن داریم .

بعد از تساوی در نیمه اول فینال ، به یک‌باره ۵ گل در یک نیمه وارد دروازه ژاپنی‌ها کردید . در یک دقیقه ورق برگشت . لحظات اول چطور گذشت ؟

باید از آنالیزور تیم آقای صانعی صحبت کنم که تیم ژاپن را بسیار خوب آنالیز کردند . هرقدر بگویم ، کم است . او نقش بی‌بدیل و انکارنشدنی در موفقیت ما داشت . همان‌طور که در سال ۲۰۱۵ نقش مهمی داشت . ما دقیقاً نقاط ضعف و قوت آنها را می‌دانستیم . بازیکنان کاملاً با شناخت قبلی به میدان رفتند و سورپرایز نشدند . همچنین کادر خیلی اصرار داشت که گل اول را نخوریم . به‌ خصوص در نیمه اول . فرزانه توسلی و مدافعان ما هم خیلی خوب کار کردند . تیم بدون دریافت گل به نیمه دوم رفت و حال نوبت این بود که تمامی برنامه‌های‌مان را اجرا کنیم .

یعنی بعد از دریافت سه گل شیرازه ژاپنی‌ها از هم پاشید ؟

در فینال تیمی که گل می‌خورد ، خیلی سخت است به بازی برگردد . در واقع گل اول در فینال شاه‌کلید برد است . ما در همان گل اول تمرکز ژاپنی‌ها را به هم ریختیم .

دوست داشتید نیمه‌نهایی را با تایلند بازی کنید یا ویتنام ؟

ما دوست داشتیم با ویتنام بازی کنیم تا تایلندی‌ها . جو سالن در تایلند بسیار وحشتناک است . آنها از همان ابتدا تا پایان بازی یک لحظه سکوت نکردند و تیم ملی‌شان را تشویق می‌کردند . البته باید بگویم مقابل ویتنام هم کار آسانی نداشتیم . نتیجه ۵ – صفر را دلیل بر آسانی کار ندانید . آن نتیجه درخشانی بود که رقم خورد .

تیم شما مهاجم‌های بسیار خوبی دارد و خیلی تهاجمی هستید ؟ تیم باشگاهی شما هم خوب گل می‌زند ؟

البته باید بگویم بهترین خط دفاعی را داشتیم اما در باره خط حمله باید بگویم این یک مسئله فرهنگی است و ایرانی‌ها بیشتر دوست دارند گل بزنند . همیشه در ورزش ، حمله و گل زدن کار لذت‌بخشی است . به‌ طور غریزی بخش حمله بیشتر کار می‌کند و یک مربی باید روی نقطه دفاعی کار بیشتری انجام دهد . بنابراین باید گفت بخشی از آن ذاتی ، فرهنگی و بخش دیگر آن مربوط به این است که روی آن کار کردیم . ضمن اینکه باید بگویم رمز موفقیت ما این بود که سعی کردیم گل نخوریم .

فرزانه توسلی جایش در جمع بهترین‌ها خالی بود . نظر شما چیست ؟

بله او با فاصله و با کمترین گل خورده بهترین دروازه‌بان جام بود . البته آیتمی به نام جایزه بهترین دروازه‌بان در این رقابت‌ها وجود ندارد ولی با AFC هم صحبتی در این‌باره داشتیم که گفتند از دوره بعدی این کار صورت می‌گیرد .

از عملکرد بازیکنان راضی هستید ؟

۱۰۰ درصد . تا به ‌حال این‌قدر راضی نبوده‌ام ولی اینکه بگویم این تیم دیگر نقطه ضعفی ندارد ، درست نیست . باید روی تیم کار شود . آنها در مسابقات تمام نکاتی که روی آن کار شده بود را به‌ نحو ‌احسن اجرا کردند .

شب قبل از بازی فینال ، لحظات دلهره‌آوری داشتید ؟

برای من سخت‌ترین شب زندگی‌ام بود و یک‌جورهایی صبح نمی‌شد . سخت خوابم برد . فینال و بردن و نبردن جام بود . بحث ۱۴ و ۱۵ سالی بود که عمرت را در این ورزش گذاشتی . بحث خوشحال کردن یک ملت ، خیلی سخت بود اما من یک آرامشی هم داشتم که تیم خوبی دارم و آماده‌اند . به قولی همه مشق‌های‌مان را نوشته بودیم و داشتیم سر امتحان می‌رفتیم . وجود روانشناس نیز به ما کمک زیادی کرد . او حتی به کادر فنی هم کمک کرد .

بازیکنان هم از حضور روانشناس راضی بودند ؟

بله ، کاملاً یکی از دلایلی که باعث شد ما روانشناس با خودمان ببریم ، همین خود بازیکنان و همکاری ایشان در سال ۲۰۱۵ بود . ریسکی بود که حضور سلامی و به قول شما مطبوعاتی‌ها آقازاده را پذیرفتم . ایشان در دوره قبلی بسیار کمک کردند . انتخاب روانشناس خوب بسیار مهم است . ما در گذشته مشکل بزرگی داشتیم و اینکه همیشه اول گل می‌خوردیم اما این بار مسئله خیلی فرق کرد و در گفت‌وگویی که با سلامی داشتم ، مشکل حل شد .

خیلی از تیم‌ها روانشناس ندارند ؟

خدا را شکر می‌کنم این ریسک را کردم و تجربه‌ای خوب شد تا بقیه تیم‌ها هم از آن بهره ببرند . برای آماده‌سازی یک تیم برای حضور در میدان بزرگ چند رکن لازم است : آمادگی تاکتیکی ، تکنیکی ، جسمی ، ذهنی و آنالیز مهارت‌هایی است که لازمه موفقیت است . به نظر من در ترکمنستان فقط به‌ خاطر نداشتن اعتماد به نفس قهرمان نشدیم . اگر به خودباوری می‌رسیدیم ، امکان نداشت اول نشویم اما در تایلند همه این مسائل تغییر کرد و مقتدرانه قهرمان شدیم . امیدوارم این کار پنجره‌ای باز کند برای حضور روانشناس در تیم‌ها .

حسن تیم شما همدل بودن بود .

صحنه‌ای را برای شما تعریف می‌کنم . در دیدار فینال با ژاپن بدون گل بازی جریان داشت . به سمت نیمکت برگشتم ، دیدم فاطمه پاپی گریه می‌کند و در حال ذکر گفتن است . به او گفتن نگران نباش این بازی را می‌بریم . چطور فاطمه پاپی می‌تواند برای من ارزش نداشته باشد با وجود اینکه یک ثانیه هم در این تورنمنت بازی نکرد . ارزش این بازیکن برای من کمتر از خانم گلی نیست . باید سرتاپای این بازیکن را هم طلا گرفت که معنای کار تیمی را می‌داند . درباره کادر فنی هم همین‌طور‌ ؛ ما ۱۰ نفر بودیم و نمی‌توانم این موفقیت را به پای خودم بنویسم . اگر هرکدام نبودند ، یک جای کار می‌لنگید . نتیجه کار تیمی همین بود که دیدید . این مسائل آسان به دست نمی‌آید . این‌هاست که یک تیم را قهرمان می‌کند . البته باید از حمایت وزارت ورزش به خصوص خانم محمدیان و دکتر صوفی‌‌زاده که خیلی پای من ایستاد ، فدراسیون آن هم در رأس سازمان تیم‌های ملی آقای ساکت که به هیچ‌وجه امکانات را برای ما کم نگذاشتند ، تشکر کرد . از سویی هم هرکس را نیاز داشتم در اختیار من گذاشتند . همه با هم متحد بودیم .

از رفتن آقای شمس بگویید علت رفتن‌شان ‌چه بود ؟

خودشان تصمیم گرفتند که بروند .

آقای صانعی و فراشیان با خواست شما آمدند ؟

بله‌ ؛ من درخواست آنالیزور کرده بودم . خیلی هم طول کشید تا انتخاب انجام شود .

فکر نمی‌کنید دیگر زمانی است که دیگر رقابت‌های جهانی برگزار شود ؟

ما دو سال است که به فیفا می‌گوییم . من باید از AFC تشکر کنم چراکه اولین کنفدراسیونی است که جام ملت‌ها را در قاره خود برپا کرده است . فیفا در هر حال رصد می‌کند . در این دوره ۱۵ تیم حضور داشتند و دیگر فیفا باید متقاعد شود .

از پاداش قهرمانی چه خبر ؟

ما صحبتی نداشتیم ولی گفتند پاداشی در نظر گرفته‌اند . ۱۰۰۰ دلار دادند . ۵۰۰ دلار هم قول پاداش برد فینال است .

آیا شما موافقید مربی لیگ برتری ، به عنوان مربی ملی فعالیت کند ؟

خیر . اگر پارسال این اتفاق افتاد ، برای این بود که من قرارداد با دانشگاه آزاد داشتم و بعد با من صحبت کردند . درست نبود در آن زمان تیم را رها کنم . بعد از آن نیز فقط تمرین داشتیم . لیگ اسفندماه تمام شد .

چرا تیم‌تان در لیگ قهرمان نشد ؟

لیگ خیلی فشرده بود . ما قهرمانی را هفته اول را از دست دادیم . باخت ما به حفاری کار را تمام کرد . بقیه تیم‌ها را هم دست‌کم نگیرید .

لیگ قدرتمند خوبی نداریم ؟

لیگ ما ظرفیت ۱۴ تیم را به دلیل نداشتن اسپانسر خوب ندارد . صحبتی داشتیم که فرمت برگزاری تغییر کند .

اغلب مربیان با هم خوب نیستند ولی شما دستیارتان را از تیم قهرمان لیگ انتخاب کردید ؟

جو مربیان بانوان خیلی فرق می‌کند . ما همه با یکدیگر دوستیم . فلسفه من در ورزش این است که آمدیم تا در یک رقابت مشترک لذت ببریم . برای من بعد از سوت پایان همه چیز تمام می‌شود مگر حرکت غیراخلاقی صورت بگیرد .

بازیکنان از بازگشت شما خیلی خوشحالند ؟

تیم ملی که همیشه سرمربی‌‌اش نمی‌شود یکی باشد . بازیکن هم سرباز وطن است و باید برای موفقیت تیم ملی جانفشانی کند . کادر فنی هم محل گذر است و به قول معروف قطاری است که هرکس سوار آن می‌شود ، باید در جایی پیاده شود .

نظرتان راجع به گرفتن سهمیه المپیک از دختران جوان چیست ؟

من به‌ چه چیز فکر می‌کنم ، فرق نمی‌کند . این تصمیمی است که کمیته بین‌المللی المپیک گرفته است . در چهار رشته قوانینی وجود دارد که اجازه نمی‌دهد به کشورها دو تیم داشته باشند . به هر حال ناراحتم از اینکه دختران نمی‌روند . وقتی تیم ما رفت فینال ، اعضای تیم جوانان برای من تبریک فرستادند و تشکر کردند برای اینکه سهمیه گرفتید . بعد از شنیدن این خبر خیلی ناراحت شدم .

به نظرتان تیم پسران برود موفق می‌شود یا دختران ؟

هیچ چیز معلوم نیست . دختران ما هم دو سال است که تمرین می‌کنند . در واقع من نه دلم می‌‌آید بگویم پسران نروند و نه دختران .

شهرزاد همیشه مهربان است ؟

بعد از قهرمانی خیلی خوشحالم و خنده از لبم دور نمی‌شود اما خیلی جدی هستم . هرچند درونم احساسی است .

کار کدام مربی را می‌پسندید ؟

از هر مربی نکته‌ای یاد گرفتم . می‌توانم بگویم از همه کسانی که در مقطعی در ورزش من بودند ، یاد گرفتم .

رؤیایی‌ترین مسابقه برای‌تان کدام بازی است ؟

ما تقریباً با همه تیم‌های مطرح بازی کردیم ولی آرزوی من این است که با بزرگان پایاپای بازی کنیم . دوست دارم تیم فوتسال بانوان روی سکو برود و فاصله‌های‌مان با بزرگان کم شود .

و صحبت پایانی…

می‌خواهم از نفراتی تشکر کنم که در این قهرمانی کنارم بودند . آقای صانعی و فراشی ، رز جدیدی‌زاده که کمک من بود . شهناز ایزدمهر ، آزاده حکاک‌زاده پزشک تیم ، مرضیه بیگلرنشاط فیزیوتراپ که فشرده کار کرد . نجمه میرافضل که ماساژور ما بود . فروزان کاکاوند که سرپرست تیم بود . نفیسه اسلامیان روانشناس تیم بود که کمک زیادی به تیم کرد . ما هیچ‌وقت به طور تخصصی روی بعد ذهنی کار نکرده بودیم . یک مربی هرقدر هم بگوید من روانشناسی می‌دانم ، باز هم نمی‌داند . من از همه کادر تشکر می‌کنم .

اخبار را حرفه ای دنبال کنید !

افزودن دیدگاه