خانم گل فوتسال آسیا : مسئولان کرمانشاه نقشی درموفقیتم نداشتند / لژیونرشدن بدون حجاب ؛ هرگز !

0
469

به نشر از اخبار فوری فوتسال و به نقل از مهر :
سارا شیربیگی ، خانم گل فوتسال آسیا معتقد است حجاب انگیزه‌ای قوی برای رویارویی بارقیبان تیم ملی بانوان فوتسال بوده و حتی حاضر است برای حفظ اعتقاداتش عطای لژیونر شدن را به لقایش ببخشد .

خانم گل فوتسال آسیا ، دختری از جنس دختران با اراده زاگرس است که با تمام محدودیت ها و کمبودها جنگید و هیچ چیز و هیچکس نتوانست خللی در هدفش به وجود آورد و حالا سمبلی از یک دختر موفق و افتخاری برای ورزش این سرزمین که مهد قهرمانان ، دلاورمردان و شیرزنان بزرگی است .

سارا شیربیگی قهرمانی است که در دل محرومیت ها رشد کرد ، هرچند گلایه هایی هم دارد اما به همه ثابت کرد با تلاش و پشتکار ، موفیقت حتمی است و حتی در بدترین شرایط امکانات هم می توان به آرزوها دست یافت و کاری کرد کارستان .

این روزها که خانم گل فوتسال آسیا بعد از افتخارآفرینی برای وطن به شهر و دیارش برگشته فرصت را غنیمت دانستیم تا با وی به گپ و گفت بنشینیم که ماحصل آن را در ادامه خواهید خواند .

خانم شیربیگی از خودتان بگویید ، تحصیلاتتان چیه و اهل کجایید ؟

متولد سال ۷۰ و اهل اسلام آبادغرب و کارشناس تربیت بدنی هستم .

چطور شد فوتسالیست شدید و از کجا شروع کردید ؟

زمانی که من دانش آموز بودم مسابقات دانش آموزی برگزار می شد و من معمولا در تمام رشته ها شرکت می کردم ، ولی حدودا سوم راهنمایی بود که به رشته فوتسال آمدم و بعدا در لیگ دسته دو و دسته یک در اسلام آبادغرب بازی کردم ، البته آن زمان در تیم ملی راگبی هم بودم و در شهر خودم فوتسال هم بازی می کردم .

چون به فوتسال علاقه داشتم بعد از گرفتن مدرک دیپلم به لیگ برتر رفتم و الان ۸ سال است در تیم های شهرهای مختلف بازی می کنم و عناوین مختلفی به دست آوردم ، سه دوره خانم گل لیگ برتر شدم و الان هم عنوان خانم گل فوتسال آسیا را به دست آوردم .

فکر می کردید روزی خانم گل فوتسال آسیا شوید ؟

زمانی که شروع کردم تمام هدف و آرزوی من رسیدن به تیم ملی به عنوان بالاترین سطح فوتسال بود ، اما وقتی به این جایگاه رسیدم و سه سال خانم گل لیگ برتر بودم اهدافم تغییر کرد و در یکی دو سال اخیر هم به فکر خانم گلی آسیا افتادم و واقعا خوشحالم که توانستم این مقام را به دست بیاورم .

برای رسیدن به این مرحله چقدر تلاش کردید و چه افرادی بیشتر از بقیه حمایتتان کردند ؟

در شهری مثل اسلام آبادغرب امکانات بسیار کم است ، تازه آن زمان که من کم سن و سال بودم در شهرستان تیم بود و الان تیمی هم در کار نیست،  در شرایط خوبی شروع نکردم اما شاید همین امکانات کم باعث شد تا من انگیزه پیدا کنم . به هرحال در این شهر کوچک و دسته دو و یک همین مسابقات دیده شدم و هدفم هم تیم ملی بود و هرچه در توان داشتم برای رسیدن به آن گذاشتم .

خانواده هم خیلی کمکم کردن و اگر نبود حمایت های آنها شاید من الان در این جایگاه نبودم . مربیانی هم بودند که با همین امکانات کم دلسوزانه برای من زحمت کشیدند و کمکم کردند و هرآنچه در توان داشتند برای من گذاشتند و همین حمایت ها مرا جزو نفرات برتر آسیا و جهان قرار داد .

با توجه به فرهنگ حاکم بر استان ما در مورد فعالیت بانوان آن هم در رشته فوتسال و فوتبال ، چه موانعی پیش روی شما بود و چطوری توانستید بر این موانع غلبه کنید ؟

به هرحال قبلا فوتبال بازی کردن برای دخترها سخت بود و الان یه مقداری وضعیت بهتر شده و این موضوع به اصطلاح جا افتاده آن هم بعد از گذشت دو سال از قهرمانی که ما به دست آوردیم ، موانع زیاد بود ، زمانی که در این شهر به این کوچکی کسی باشگاه نمی رفت ، من می رفتم ، وقتی به سالن می رفتم همه می گفتند اصلا دختر را چه به فوتبال .

این نظرات بود و برخی ها حتی به خانواده ام هم این را می گفتند ، اما خانواده من با اینکه ورزشی نیستند چون می دانستند من فوتسال رو دوست دارم و از آن لذت می برم هیچوقت مانع من نشدند و همه جوره مرا حمایت کردند .

از حرف ها ناراحت می شدم اما می دانستم این فرهنگ هنوز جا نیفتاده است و من هم نمی توانستم عقاید آنها را تغییر بدم و تنها کاری که می توانستم انجام دهم این بود که دوست داشتم به همه ثابت کنم کار من درست است و چیز بدی نیست .

خیلی ها از استقبالی که از شما شد انتقاد کردند که در شان شما نبود ، نظر خودتان در این مورد چیست ؟

امسال نسبت به سال های قبل بهتر بود ، حقیقتا امسال صحبت کردند در مورد استقبال گفتم اگر مثل سال های قبل باشد ساعت ورودم را اعلام نمی کنم چون واقعا بار قبل بی احترامی شد ، امسال هم هیئت ها نماینده های خود را فرستاده بودند حتی مدیرکل ورزش و جوانان استان هم برای مراسم استقبال نیامد !

با وجود اینکه تعداد ورزشکاران افتخارآفرین در رقابت های آسیایی و جهانی در استان انگشت شمار است برای من سوال است که چرا هیچ وقت مدیرکل ورزش و جوانان برای استقبال نیامده است .

البته من اینقدر از این رفتارها دیده ام که برای من اهمیتی ندارد و انتظاری هم ندارم ، اما حداقل در سخنرانی هایشان از ما به عنوان امتیاز برای خودشان استفاده نکنند ، نه تنها مسئولان اسلام آبادغرب بلکه حتی مسئولان کرمانشاه نیز در موفقیت من هیچ سهمی نداشته اند .

صحبتی در مورد پاداش با شما نشده است ؟

فعلا که هیچکس هیچ صحبتی نکرده است . سال قبل بعد از دو سال از قهرمانی در سال ۲۰۱۵ هیئت فوتبال مرا دعوت کردند و یک توپ و یک تیشرت به من دادند و گفتند بعد از ماه رمضان تجلیل می کنیم الان یکسال گذشته و خبری نشده است .

به تیم ملی و افتخارآفرینی شما برگردیم ، رمز موفقیت تیم ملی در این آوردگاه را در چه چیزی می بینید ؟

ما سال ۲۰۱۵ هم قهرمان شدیم و بعد از آن دیدها نسبت به فوتسال بسیار عوض شد ، خب یک رشته تیمی بودیم در بانوان که برای اولین بار بعد از انقلاب مقام آوردیم کار بزرگی بود در این شرایط و بعد از آن حمایت ها بهتر شد نسبت به سال های قبل و در این ۲.۵ سال ما حتی استراحت نداشتیم در تمام مناسبت ها به ویژه نوروز در اردو بودیم .

بازی های تدارکاتی خوبی با تیم های غدر دنیا داشتیم که باعث شد اعتماد به نفسی که نیاز داشتیم به دست بیاوریم و فدراسیون هم هرچه خواستیم در اختیار ما گذاشت .

برخی حجاب رو مانعی برای حضور بانوان در رقابت های ورزشی می دانند ، با توجه به موفقیت بزرگی که شما با حفظ حجابتان کسب کردید ، آیا حجاب مانعی برای شما بود ؟

حجاب محدودیتی برای بازی ما نبود ، نمی گویم سخت نبود یا اذیت نشدیم ، اما ما مسلمانیم و پذیرفته ایم که با این شرایط و حجاب در مسابقات حضور داشته باشیم .

ما با همین شرایط شروع کردیم و هیچ وقت نگفتیم چون حجاب داریم نمی توانیم در برابر تیم های دیگر بازی کنیم ، اتفاقا حجاب به ما انگیزه و انرژی بیشتری داد که ثابت کنیم با حجاب هم می توانیم تیم اول آسیا و حتی فراتر باشیم که خوشبختانه همین طور هم شد .

به هر حال شما الان خانم گل فوتسال آسیا هستید و ممکن است پیشنهاداتی هم از کشورهای خارجی برای بازی داشته باشید ، حاضرید لژیونر شدن رو بدون حجاب قبول کنید ؟

نه ، امکان ندارد . حجاب هیچ مانعی برای بازی کردن من ندارد .

از هدف های بعدیتان بگویید ، آیا خانم گل جهان شدن دربرنامه اتان هست ؟

در حال حاضر که استراحت می کنیم و هنوز معلوم نیست بازی های جهانی داریم یا نه ، اما الان این تیم قهرمان آسیا شده و با این نتایج خوبی هم که گرفتیم به نظر من تیم ما فراتر از آسیاست ، ان شاءالله بازی های جهانی برگزار شود و یکی از آرزوهای من هم این است که ایران جزء ۳ تیم برتر جهان باشد و اگر مسئولان همینطور حمایت کنند از این تیم دور از دسترس نیست .

وضعیت فعلی و آینده وزش بانوان استان را چطور می بینید ؟

ورزش بانوان در استان کرمانشاه یک چیز بی معنی است و انگار برای کسی مهم نیست . بهترین بازیکن های فوتبال و فوتسال در رده های مختلف کرمانشاهی هستند و باعث افتخار است در استانی که اصلا به ورزش بانوان توجهی نمی کنند بازیکنان خوبی از شهرهای مختلف نه فقط مرکز استان داریم .

جای سوال است که با وجود این بازیکنان بااستعداد ، چرا مسئولان استان این استعدادها را نمی بینند که در سطح لیگ های مختلف کشور بازی می کنند و چرا به این فکر نمی افتند که این ها را جمع کنند و برای کرمانشاه یک تیم درست کنند ، متاسفانه مسئولان نمی خواهند و به نظرشان این امر دردسرساز است .

و حرف آخر ؟

از شما تشکر می کنم و اینکه امیدوارم مسئولان به فکر این بازیکنان و قدردان قهرمانان باشند و به خواسته های آنها توجه کنند و باعث نشوند که کلا ورزشکاران از ورزش دلزده شوند .

اخبار را حرفه ای دنبال کنید !

افزودن دیدگاه