فوتسال زیر خط فقر / رفتار دوگانه فدراسیون فوتبال با حرکت رونالدینیویی !

0
94

به نشر از اخبار فوری فوتسال و به نقل از خبرگزاری فارس :

فوتسال رشته ای است که در این سال ها توانسته علاقمندان زیادی را جذب خود کند . در حال حاضر تیم های ملی در رده های نوجوانان ، جوانان و بزرگسالان فعالیت خود را ادامه می دهند که با توجه به استعدادهایی که در ایران وجود دارد فوتسال تاکنون موفقیتهای زیادی در عرصه های آسیایی و حتی جهانی کسب کرده و حرفهای زیادی برای گفتن داشته است .

در حال حاضر هم تیم ملی بانوان و هم جوانان سهمیه حضور در المپیک آرژانتین را کسب کرده اند . تیم فوتسال بانوان کشورمان هم قهرمان بلامنازع آسیاست که روز گذشته این موضوع به خوبی اثبات شد و این تیم توانست برای دومین بار بر بام قاره کهن بایستد . در فوتسال برعکس فوتبال ، پولهای آنچنانی رد و بدل نمی شود ، شاید بالاترین مبلغ قرارداد یک فوتسالیست مطرح و حرفه ای در طول یک فصل بازی قراردادی حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ ملیون تومان باشد . متاسفانه فوتسال با توجه به افتخارات زیادی که در عرصه های بین المللی بدست آورده ، همواره مورد کم لطفی مسئولان ورزشی کشور به خصوص فدراسیون فوتبال قرار گرفته است .

به اعتقاد بسیاری از بزرگان و پیشکسوتان این رشته ، فدراسیون فوتبال به رشته فوتسال اهمیت زیادی نمی دهند و مانند فرزندی ناتنی با این رشته برخورد می کند . برای مثال می توان گفت تیم ملی و همچنین تیم زیر ۲۰ سال فوتسال ایران قهرمان آسیا شدند ، اما هنوز خبری از پرداخت پاداش آنها نیست ، اما برعکس در فوتبال هر زمان که این تیم در هر مسابقه ای هر چند اهمیت چندانی هم نداشته باشد پیروز شود پاداش برد خود را دریافت می کند . وقتی که فدراسیون فوتبال و مسئولان ورزشی کشور اینقدر بین این دو برادر (( فوتبال ، فوتسال )) تفاوت قائلند آنگاه چه انتظاری می توانیم داشته باشیم .

نکته جالبی که وجود دارد وقتی که تیمهای ملی فوتسال در رده های مختلف در عرصه های بین المللی صاحب عنوان قهرمانی می شوند مسولان ورزشی ما بی درنگ در آن مراسم حضور داشته و به دنبال عکس یادگاری با جام قهرمانی هستند بعد از اینکه عکسهای یادگاری خود را می گیرند دیگر از آنان خبری نیست و نمی توان آنها را پیدا کرد . به قول پیشکسوتان فوتسال وقتی فدراسیون فوتبال اینقدر نسبت به این رشته بی تفاوت هستند چه انتظاری از بخشهای خصوصی داریم ؟ این پیشکسوتان می گویند ما به یاد داریم زمانی بخشهای خصوصی با التماس درخواست می کردند که تیمی را تحت پوشش خود بگیرند اما در حال حاضر همه چیز برعکس شده الان باشگاهها باید به دنبال آنها بروند در حال حاضر فوتسال خیلی فقیر شده و این موضوع باید در عرصه کلان مدیریتی ورزشی به خصوص فدراسیون فوتبال باید ریشه یابی شود که مشکل کار کجاست .

البته در یک بررسی ساده می توان علت را عدم حمایت و قولهای مسئولان ورزشی کشور دانست که به عمل نمی رسد . با این شرایط فوتسال ایران زیر خط فقر قرار دارد ؛ هر روز شاهد این موضوع هستیم که تیمهای خوب و قهرمانی که حتی در آسیا هم برای ایران افتخار آفرینی کردند یکی پس از دیگری کناره گیری می کنند و از حضور و تیمداری در فوتسال خداحافظی کرده و عطایش را به لقایش می بخشند . مسئولان ورزشی به خصوص کمیته فوتسال به جای اینکه به دنبال راه حل مناسب و تعامل با مدیران این باشگاه ها باشند به صراحت و به راحتی می گویند مشکلی نیست ؛ تیم دیگری جایگزین این تیم ها می شوند . یعنی در حرکتی رونالدینیویی به جای حل کردن مسأله صورت مساله را پاک می کنند ؛ یعنی راحت ترین کار ممکن .

حال سوالی مطرح است چقدر باید زمان ببرد تا یک باشگاه جدید بتواند خود را در لیگ های ما پیدا کند ؟ آیا بهتر نیست به جای اینکه بگوییم تیمی را جایگزین تیم های استعفا دهنده می کنیم به دنبال راه حلی مناسب برای حل موضوع باشیم . وقتی که نتوانیم لیگی پویا و شاداب داشته باشیم چگونه می توانیم تیم ملی قدرتمندی داشته باشیم ؛ در حال حاضر فوتسال ایران قدرت بلامنازع فوتسال آسیاست ، اما با روندی که داریم طی می کنیم باید مطمئن باشیم که به زودی این عنوان را از دست می دهیم . به گفته پیشکسوتان فوتسال در حال حاضر تمام رقبای ایران در فوتسال سرمایه گذاری های زیادی انجام دادند تا بتوانند رقیبی قدرتمند در مقابل ایران باشند و عنوان قهرمانی آسیا را از آن خود کنند . ما نمی توانیم به خودمان دروغ بگوییم و خود را فریب دهیم ؛ باید مطمئن باشیم با این بی تفاوتی که مسئولان ورزش ما به خصوص فدراسیون فوتبال نسبت به فوتسال دارند به زودی این افتخار را هم از دست می دهیم .

به اذعان کارشناسان این رشته از سال ۸۲ تا به امروز که توانستیم هرساله لیگ برتر را برگزار کنیم ، اما امسال واقعا باشگاههای ما برای تیم داری مشکل مالی دارند . نبود اسپانسر و عدم حمایت مدیران ورزشی از باشگاهها موجب شده یکی یکی باشگاهها از لیگ برتر انصراف دهند . متاسفانه امسال و قبل از اینکه فصل جدید لیگ آغاز شود ، لیگ ما بیش از اندازه دچار چالش و مشکلات شده ، هر روز یک باشگاه به دلیل مشکلات مالی و نبود اسپانسر و یا به دلیل بی توجهی مسئولان کمیته فوتسال استعفا می دهند .

امروز آخرین زمان ارسال مدارک باشگاهها به سازمان لیگ است تا به امروز از ۱۴ تیمی که در لیگ برتر حضور دارند فقط ۹ تیم اعلام آمادگی و مدارک خود را به سازمان لیگ ارسال کردند و از سایر تیم ها هنوز خبری نیست . البته تاسیسات دریایی ، آتلیه طهران – قم و… انصراف خود را اعلام کردند ، اما نکته جالب این است که مسئولان کمیته فوتسال هنوز تصمیمی برای انصراف این باشگاه ها نگرفتند و به نقل از دبیر کمیته فوتسال تازه قرار است در جلسه آینده هیأت رئیسه کمیته فوتسال مطرح شود . آیا برای برگزاری جلسه کمی دیر نشده ؟ به نظر می رسد مسئولان این رشته در خوابی خرگوشی به سر می برند و سرنوشت این رشته اهمیت برای آنها نداشته باشد .

در حال حاضر مشکلات مالی و نبود اسپانسر توانسته شور ، هیجان ورزشی را از فوتسال بگیرد و خبری هم از حمایت سرمایه گذار خصوصی نیست ، هر اسپانسری هم کمی بعد از حضور ، پس از هجمه های فراوان از سرمایه گذاری در این رشته انصراف می دهد .

مشکل دیگری که در این رشته وجود دارد عدم مدیریت ثابت است ؛ در حال حاضر علی کفاشیان چندین سال است که کمیته فوتسال را به عنوان سرپرست اداره می کند و این موضوع باعث اعتراض بعضی از پیشکسوتان فوتسال شده و بارها از تاج ریاست فدراسیون فوتبال و سلطانی فر ، وزیر ورزش درخواست کردند که مدیری برای این کمیته انتخاب کنند که حداقل جوابگوی مننقدان باشد و برای این کمیته وقت بگذارد . به این دلیل که ریاست این کمیته نقش بسزایی در فوتسال از جمله برنامه ریزی ، برگزاری منظم لیگ های مختلف ، جذب اسپانسر ، پخش مستقیم مسابقات تلویزیون و …. بر عهده این کمیته است .

امید است که هر چه زودتر و قبل از ، از دست دادن زمان ، مسئولان ورزش به خصوص فدراسیون فوتبال انگیزه لازم را جهت حضور مدیران باشگاه ها و بازیکنان به وجود آورند و تا حدودی در جلسات هم اندیشی برای عدم انصراف آنها راهکاری پیدا کنند . چون وقتی ما لیگی پویا و شاداب نداشته باشیم چگونه می توانیم به تیم ملی بازیکن ترزیق کنیم و تیم ملی قدرتمندی داشته باشیم .

اخبار را حرفه ای دنبال کنید !

افزودن دیدگاه