ناظم الشریعه : ۲۰۱۹ سال رونمایی از چهره جدید تیم ملی فوتسال است !

0
98

به نشر از اخبار فوری فوتسال و به نقل از مهر :

اولین اردوی آماده سازی تیم ملی فوتسال ایران با حضور بازیکنان جوان تحت قالب تیم « ب » هفته گذشته برگزار شد و روز پنجشنبه به پایان رسید . سیدمحمد ناظم الشریعه سرمربی تیم ملی فوتسال ایران در شرایطی اقدام به تشکیل تیم ب کرده است ، که لیگ برتر قرار است از ۱۵ تیرماه شروع شود و بازیکنان باشگاهی ، چند ماهی است در استراحت اجباری به سر می برند . تکلیف تعدادی از باشگاه ها هم برای تیمداری مشخص نیست اما ناظم الشریعه چراغ تمرینات و اردوهای فوتسالی در سال ۱۳۹۷ را روشن کرده است .

سرمربی تیم ملی فوتسال در گفتگویی به تشریح اهداف و برنامه هایش برای تشکیل این اردو پرداخت و اعلام امیدواری کرد بتواند در ماه رمضان بتواند با این تیم جوان با کشورهایی مثل انگلستان ، پرتغال ، ارمنستان و عراق بازی کند .

ناظم الشریعه همچنین از اضافه شدن مربیان جدید به کادر فنی تیم ملی به فراخور زمان خبر داد . مشروح این گفتگو در ذیل می آید :
میانگین سنی بازیکنان دعوت شده به اولین اردو چقدر بود ؟
میانگین سنی بازیکنانمان حدود ۲۳ سال بود . باتوجه به اینکه در سال ۲۰۱۸ مسابقات رسمی ما تمام شد و قهرمان جام ملتهای آسیا شدیم ، فکر کردیم باید کاری انجام بدهیم . بهترین فرصت بود تا فرصت اردوهای بهار را به کسانی بدهیم که در لیگ بودند و دیده نشدند . باتوجه به اینکه تیم ملی ما قهرمان آسیا و سوم جهان است ، به سختی به بعضی از بازیکنان جوان لیگ فرصت می رسید . برای همین این تیم « ب » تشکیل دادیم . از طرف دیگر در جام ملتهای آسیا فکر کردم که بازیکنان جوان خیلی مثل باتجربه ها به کار نیامدند . برای همین گفتم فرصتی به آنها بدهیم و شرایطی فراهم کنیم تا این نفرات باتجربه شوند . ۴۴ نفر را در سه اردو دعوت می کنیم و یک تیم خوب از این نفرات در می آید . به فراخور ، نفرات باتجربه را هم دعوت می کنیم . تلاشمان این است تا اواخر سال ۲۰۱۸ و اوایل ۲۰۱۹ که با برزیل بازی داریم یک تیم خوب را داشته باشیم . در سال ۲۰۱۹ هم می توانیم چند بازی تدارکاتی سنگین داشته باشیم و آماده شویم برای مسابقات ۲۰۲۰ .
در واقع می توان گفت سال ۲۰۱۹ سال رونمایی از چهره جدید تیم ملی ایران است ؟
بله ؛ ۲۰۱۹ سال رونمایی از چهره جدید تیم ملی است که هم بنزین سبز دارد و هم بازیکن باتجربه . با این شرایط برای جام جهانی ۲۰۲۰ آماده می شویم .
شما در مصاحبه هایتان بر ضرورت القای تفکرات خود به بازیکنان دعوت شده تاکید داشتید . این تفکرات شما دقیقا شامل چه مواردی است ؟
فکر می کنم کاری که به صورت جمعی انجام شود ، بهتر است . در حرف زدن همه می گویند باید « تیم » باشیم . تیم ها بر اساس نفرات تشکیل می شود و هرکسی باید از تجربیات دیگری استفاده کند . کار تاکتیکی سرلوحه کار ما است . طی دو ، سه سال گذشته سعی کردیم کار رو به جلو داشته باشیم . الان یک خط حمله بسیار قوی داریم که همه تیم های قدرتمند دنیا از دستش عاصی هستند . سعی ما این است شرایطی فراهم کنیم که تیم ها کمتر به دروازه تیم ملی نزدیک شوند . فوتسالِ روز دنیا می گوید باید همه چیز در اختیارتان باشد . قالب کار تیم ملی این است که مالکیت توپ باید برای ما باشد . در بازی با برزیل به عنوان مثال ما ۵۳۰ ضربه به توپ زدیم ولی برزیل ۵۰۰ ضربه زد . پس آن نتیجه بیخود به دست نیامد . فوتبال و فوتسال برزیل در مالکیت توپ سرآمد است . مالکیت توپ دارد به ما کمک می کند و تمام برنامه های تاکتیکی ما بر این اساس است .
با این حساب آیا بازیکنان تکنیکی در برنامه های شما جایی ندارند ؟
مطمئنا بازیکنانی که تکنیکشان بالاتر باشد این تاکتیک را بهتر می توانند نشان بدهند . تکنیکی ها هم می توانند تاثیرگذار باشند به شرطی که در تاکتیک هایمان جای بگیرند .
باتوجه به اینکه در سال جاری مسابقات رسمی نداریم آیا امکان تغییرات در کادر فنی تیم ملی و اضافه شدن مربیان جدید به تیم هست ؟
در طول زمان ممکن است یکی دو تغییر داشته باشیم و دو مربی اضافه شوند ؛ آنهم به خاطر کاری است که داریم انجام می دهیم . کار با کیفیت بهتر از کار کمیت است . ما تیم های زیر ۱۸ و زیر سال۲۰ و تیم ب را داریم . تیم ملی هم باید تمرین داشته باشد . در واقع باید ۴ تیم را در سال ۲۰۱۸ آماده کنیم . این کار خوبی است که برای اولین بار در طول تاریخ فوتسال ۴ تیم به صورت همزمان داریم .
دلیل غیبت جلیل دوران مربی بدنساز تیم ملی در اردوی اول چه بود ؟
الان نیازی به دوران نداشتیم چون کار بدنی نمی کنیم . ان شاءالله ایشان هم از اردوهای بعدی اضافه می شوند .

شاید خیلی ها بابت پشتوانه سازی تیم ملی برای سالهای آینده و انتخاب جانشین بازیکنانی مثل مهدی جاوید و دیگر نفرات باتجربه نگران باشند . برنامه شما برای اینکه اجازه ندهید فاصله ای بین دو نسل فوتسال نیافتد ، چیست ؟

بدون شک تشکیل همین تیم ب می تواند موثر باشد . بازیکنان با خصوصیات مختلف ساخته می شوند ولی به کار گرفتن آنها مهم است . مهدی جاوید و امثال او قبلا هم بوده اند ولی چون در یک قالب دیگر قرار گرفته اند ، شکوفاتر شده اند . جاوید سالیان سال در فوتسال ما و در تیم ملی بوده و نبوده است . ولی الان دارد بیشتر نشان می دهد . جاوید و دیگران تاثیرگذارند ولی باید قبول کنیم تیم ملی می تواند روی بازیکنان تاثیر بیشتری بگذارد . مسلما تمام بازیکنان برای ما قابل احترام هستند ولی من همه چیز را فدای کار تیمی می کنم . بازیکنانی که با ما کار می کنند اینرا می دانند . همه در این چند سال در قالب کار تیمی بوده اند . شاید بعضی بازیکنان مثل حسن زاده و توکلی باید بیشتر بازی می کرد اند ولی ما سعی کردیم کار تیمی انجام بدهیم . چیزهایی هم که بحث می شود ابتدایی است . ارزش بازیکنان را می دانم . متوجه هستم که گاهی شیطنت هایی هم می شود . برای من تیم ملی مهم است که از این بازیکنان تشکیل شده است .

بازی های تدارکاتی شما در ماه رمضان قطعی شده است ؟

خیلی مهم است فدراسیون بازی های مهمی را برای این تیم جوان بگذارد . دنبال بازی خارج از کشور در ماه رمضان هستیم . با کفاشیان صحبت کردم . عباس ترابیان هم در حال پیگیری است که در ماه رمضان بازی های خوبی انجام بدهیم . درخواستهای خوبی داریم . ترابیان به عنوان مسئول کمیته فنی در حال تلاش است . خودش در حال رایزنی با انگلیس و پرتغال است . میشل پتروس هم با ارمنستان رایزنی داشته است . عراق هم درخواست بازی داده است که باید ببینیم چه می شود .

اخبار را حرفه ای دنبال کنید !

 

افزودن دیدگاه