افضل : پارگی رباط صلیبی من را از فوتبال به سمت فوتسال سوق داد !

0
389

به نشر از اخبار فوری فوتسال به نقل از خبرگزاری فارس :
علی‌رضا افضل ، پیش‌کسوت ورزش اصفهان از فعالیت خود در رشته فوتبال و فوتسال و وضعیت آن در اصفهان سخن گفت .

ورزش فوتبال از محبوب‌ترین رشته‌های ورزشی در دنیا است و توانسته با جذابیت بالا افراد بسیاری را علاقه‌مند به خود کند و بازیکنان زیادی در حال فعالیت در این رشته هستند .

ورزش فوتسال نیز که از فوتبال مشتق شده است در سال‌های فعالیت خود افراد زیادی را مجذوب خود کرده است ؛ فوتسال همان فوتبال سالنی است و برای اولین بار در اروگوئه ایجاد و سریعاً به برزیل منتقل شد .

فوتسال دارای مسابقات جام جهانی است و هر ۴ سال یکبار برگزار می‌شود و هم‌چنین این رشته در بازی‌های آسیایی حضور دارد و مسابقات قهرمانی آسیا نیز برگزار می‌شود ؛ با روشن شدن جذابیت بالای فوتسال حتی طرحی مبنی بر جایگزینی این رشته بجای فوتبال در المپیک مطرح شده است .

از آن‌جایی که در ایران بازیکنان با‌ استعداد زیادی در فوتسال وجود دارد و علاقمندان به این رشته بسیار زیاد هستند شاهد توفیقات رو‌زافزون در این رشته هستیم و در تازه‌ترین افتخار‌آفرینی نیز تیم ملی فوتسال ایران در جام جهانی به عنوان سوم رسید .

اصفهان نیز از جمله استان‌هایی در کشور است که وضعیت خوبی در فوتسال از نظر بازیکن دارد اما نیازمند توجه بیشتر است و شاید اصفهان بیشتر با تیم‌های باشگاهی قدرتمند خود در لیگ برتر فوتسال شناخته شده باشد ؛ از همین رو گپ و گفتی را با علی‌رضا افضل پیش‌کسوت فوتسال اصفهان داشته‌ایم که در زیر می‌خوانید.

از چه زمانی ورزش را آغاز کردید ؟

افضل : حدود ۸ سال داشتم که ورزش را شروع کردم و فوتبال بازی می‌کردم ، بیشتر در مدرسه ، از آن‌جا به تیم‌های دیگر رفتم ؛ از ۱۴ سالگی به تیم نوجوانان استقلال اصفهان رفتم و فوتبال را به صورت قهرمانی ادامه دادم .

چرا فوتبال را برای فعالیت انتخاب کردید ؟

افضل : در آن زمان فوتبال مد بود و در کوچه‌ها گل‌کوچک بازی می‌کردیم هم‌چنین پدر و عموهایم فوتبال بازی می‌کردند و به ورزشگاه می‌رفتند به همین خاطر به فوتبال علاقه‌مند شدم .

مربیان شما چه کسانی بودند ؟

افضل : رسول غفوری ، محمود چلنگر و حسن شفیعی از اولین مربیان من بودند و رسول کربکندی ، ناصر حجازی و فیروز کریمی نیز از دیگر مربیان من بودند ؛ در فوتسال نیز حسین شمس مربی من در تیم ملی بود .

چرا از رشته فوتبال به فوتسال کوچ کردید ؟

افضل : زمانی که در تیم فوتبال ذوب‌آهن بازی می‌کردم دچار پارگی رباط صلیبی شدم و بعد از آن یک سال برای شهاب زنجان بازی کردم اما به دلیل همان مصدومیت نتوانستم در فوتبال ادامه دهم و به فوتسال رفتم .

چند سال عضو تیم ملی فوتسال بودید و چه افتخاراتی کسب کردید ؟

افضل : از سال ۷۶ به تیم ملی فوتسال دعوت شدم و حدود ۴ سال ملی‌پوش بودم ؛ همراه با تیم ملی به قهرمانی بازی‌های آسیایی تایلند و مالزی رسیدم و در جام جهانی گواتمالا نیز حضور داشتیم که در دور گروهی حذف شدیم .

چرا ورزش قهرمانی را کنار گذاشتید و از کجا مربی‌گری را آغاز کردید ؟

افضل : به دلیل مصدومیت ورزش قهرمانی را کنار گذاشتم و آسیب‌دیدگی زانو اجازه ادامه کار را به من نمی‌داد ؛ بعد از آن و از تیم پست اصفهان مربی‌گری خود را آغاز کردم و در تیم‌های زیادی در لیگ یک و لیگ برتر فوتسال مربی‌گری کردم .

در چه تیم‌هایی مربی بودید و مهم‌ترین عناوین کسب شده در سمت مربی‌گری چه بوده است ؟

افضل : در تیم‌های علم و ادب مشهد ، فولاد‌ماهان اصفهان ، فیروز صفه ، گیتی‌پسند اصفهان و مس سونگون مربی‌گری کرده‌ام ؛ ۲ قهرمانی با گیتی‌پسند و یک قهرمانی با فولاد‌ماهان در لیگ برتر فوتسال کسب کردم و یک قهرمانی و یک نایب‌قهرمانی در جام باشگاه‌های آسیا با گیتی‌پسند به دست آوردم .

بهترین خاطره شما چیست ؟

افضل : بهترین خاطره من قهرمانی با تیم ملی فوتسال در بازی‌های آسیایی و هم‌چنین قهرمانی با گیتی‌پسند در جام باشگاه‌های آسیا است .

اگر به گذشته بازگردید باز هم این رشته را انتخاب می‌کنید ؟

افضل : اگر باز‌ هم به گذشته بازگردم فوتبال را برای فعالیت انتخاب می‌کنم چون علاقه خاصی به این رشته دارم و استعداد بیشتری در این رشته دارم .

وضعیت فوتسال کشور چگونه است ؟

افضل : فوتسال کشور رو به رشد است ، بازیکنان ایرانی خلاقیت فردی خوبی دارند و باید در کار گروهی خوب عمل کنند تا حرف برای گفتن در جهان داشته باشیم ؛ نباید گول نتایج کسب‌شده در دیدار‌های تدارکاتی را بخوریم و باید به بازیکنان جوان فرصت دهیم و برای اینکه مقام سوم در جام جهانی را تکرار کنیم یا رتبه‌ای بهتر کسب کنیم به تلاش بسیار زیادی نیاز داریم و قطعاً کار سختی پیش‌رو داریم اما دور از دسترس نیست .

وضعیت فوتسال اصفهان را چگونه ارزیابی می‌کنید ؟

افضل : فوتسال اصفهان اوضاع خوبی ندارد و باید در رده‌های پایه بازیکنان با‌استعداد را تربیت کنیم زیرا تیم‌های اصفهان در رده‌های پایه نتایج مناسبی را کسب نکرده‌اند ؛ فقط سپهر محمدی از اصفهان در تیم ملی حضور دارد و وضعیت فوتسال اصفهان باید جایگاه بهتری داشته باشد و بازیکنان و مربیان بیشتر کار کنند تا فوتسال اصفهان از بحران خارج شود .

چرا تیم‌های باشگاهی فوتسال در اصفهان از بازیکنان بومی کمتر استفاده می‌کنند ؟

افضل : هر باشگاهی به دنبال قهرمانی است و به خاطر همین از بازیکنان خوب استفاده می‌کنند و کمتر از بازیکنان بومی در ترکیب تیم خود بهره می‌برند ؛ امیدواریم شرایطی ایجاد شود که بازیکنان اصفهانی بیشتر به چشم بیایند .

امکانات ورزشی اصفهان در چه سطحی است ؟

افضل : امکانات ورزشی اصفهان نیز سطح مطلوبی ندارد اما نسبت به گذشته خیلی بهتر شده است و بازیکنان باید با همین امکانات موجود تمرین کنند و فقط به دنبال پیشرفت و موفقیت باشند .

وضعیت پیش‌کسوتان ورزش چگونه است ؟

افضل : به پیش‌کسوتان احترام گذاشته نمی‌شود و ارزشی برای آن‌ها قائل نمی‌شوند ؛ پیش‌کسوتان تجربیات ارزنده‌ای دارند که می‌تواند سازنده باشد و باعث پیشرفت ورزش شود اما شاهد این هستیم که کمتر از این تجربیات و نظر‌ها استفاده می‌شود .

اخبار را حرفه ای دنبال کنید !

افزودن دیدگاه